12. listopadu 2017

Vitalsport maraton Ústí n.L. - 11.11.2017


Posledních pár let mám sezonu rozdělenou na dvě poloviny. První je triatlonová, druhá běžecká, zakončená nějakým maratonem. Letos padla volba na Vitalsport maraton v Ústí nad Labem.
Původní představa byla, že bych mohl zúročit "natrénovaný" objem z přípravy na Challenge Roth a pokusit se zaběhnout osobák. Trochu jsem "zapomněl" na to že mě v září čekají oslavy, takže konec září a úvod října byl tréninkově, slušně řešeno, dost na ho.no. A aby toho nebylo málo, tak dva týdny před maratonem jsem si slušně vymknul kotník. Týden bez běhu, poslední týden jen takové lehké testování, jestli kotník drží. Útok na osobák teda odkládám na jarní PIM 2018. Ale pod čtyři hodiny by to mohlo jít. Takový byl plán.

Doprava, parkováni, registrace bez problémů. Mám i své oblíbené číslo 67 (moc díky pořadatelům). Teplota a počasí je takové nijaké, tak volím radši teplejší variantu, moira + mikina + dlouhé elasáky. V záloze mám u doprovodu triko, kdyby mi snad bylo v půlce teplo. Trasa je obrátková, dvoukolová. Jedna občerstvovačka na 7. kilometru a na startu (takže 5x). Myslím, že to je tak akorát, vzhledem k počasí. Vybavuju se gely, které jsem si dovezl z Rothu, jeden gel na každých 7 kilometrů by měl stačit. Proti mým předchozím maratonům je to dvakrát tolik, prostě žranice.

Startuju pěkně zezadu, startovní pole je malé, tak není žádná tlačenice. Nasazuju pohodové tempo, ať si tělo a nohy řeknou, vědí co je čeká. Na plánovaný čas 4 hodiny by to mělo být tempo cca 5:40min/km. První kilák za 5:13. "Jasně, na úvod. Ono si to sedne." Další kiláky 5:25 - 5:33(prudký výběh) - 5:26 - 5:25 - 5:24... Ta rozumnější půlka hlavy rezignuje, ta druhá počítá, jestli by to mohlo stačit na osobák. Desítku dávám za 54:29. Rozumná půlka to komentuje "Už se těším, jak vytuhneš, debile..." Ta "nerozumná" odpovídá "V klidu, v Rothu jsi dal maraton za čtyři a půl hodiny, po 180km na kole." Otočka a běžíme zpět. Už vím, proč se mi běží tak dobře. Pěkně foukalo do zad. Teď to je proti větru, nic moc. Dobíhám jednu běžkyni a schovávám se za ní. Za chvíli nás dobíhá větší skupinka, krásné závětří. Když mám pocit, že běžíme nějak pomalu, tak jdu dopředu, ve svém tempu. Odpočatý, takže 14. kilometr je za 5:14. "V druhém kole chcípneš..." se mi ozve v hlavě. :-) Otočka do druhého kola, mezičas 1:55 a nějaké sekundy. Na čas 4 hodiny mám náskok, to by mohlo vyjít. A je to po větru. Tempo klesá mírně přes 5:30 min/km. Ale pořád to jde, nohy drží. Krátké, ale prudké stoupání na 3., resp. 24. kilometru zvládám. Otočka, mezičas jsem si neodmáčknul, ale bylo cca 2:55. A zase ten protivítr, nohy se začínají ozývat. Začíná to jít ztuha. Tempo klesá vysoko přes 6min/km. A nedaří se zrychlit. Opakuju si "Je to o hlavě!!!" Moc to nepomáhá. Podle jednotlivých mezičasů sleduju, jak se čas pod 4 hodiny vzdaluje. Navíc běžím sám, není se za koho v protivětru schovat. (pozn. Navíc mě skoro celou cestu zpět svrbí levá půlka prdele, jako by se mi tam dělal beďar. Furt jsem se musel škrabat, to taky zdržovalo. Něco jako Gábina Soukalová/Koukalová a její kalhotky v Sochi.)  Až v posledních dvou kilometrech se mi daří dostat tempo zase pod 6min/km, ale jen těsně.
Vlevo první kolo, vpravo druhé kolo...kdyby to někdo nepoznal

Čísla
Oficiální čas 04:03:02 (čistý 4:02:55)
Mezičasy 1:55:38 + 2:07:24

Tempo bylo v první půlce krásně vyrovnané, pak postupně klesalo... :-(


Hodnocení
Vzhledem k tomu, že příprava nebyla ideální, resp. do "ideálu" měla hodně daleko, tak to nebylo špatné. Sice v závěru už nohy moc nesloužily, tak žádná krize nebyla. Před třemi týdny jsem dal Klánovický 1/2M těsně pod 1:55, teď byl oficiální čas na půlce 1:55:30 (čistý čas). A v podobném tempu jsem vydržel ještě dalších 10km.
Co je potřeba na lepší čas? Třeba tělesné proporce výška/váha 176cm/80kg, BMI 26, nejsou ideální míry pro vytrvalce. Zkuste si běžet maraton s desetikilovým batohem :-)

Velká spokojenost je s oficiálním časem 04:03:02. Ten fakt aspoň vypadá super.

Organizace a vše kolem bylo skvělé. Mám rád čísla, tak mě potěšily poctivě značené kilometrovníky. Snad bych postavil nějaké pořadatele ve Velkém Březnu, kde bylo těch cest a odboček více a musel jsem dávat pozor, kam běžím. Což po 35 kilometrech jde dost ztuha. Trasa je příjemná, okolní kopečky jsou krásné. Bylo se na co koukat. Moc díky za pěkný maraton.

Další medailové umístění.

2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

No vidíš, jak ti to šlo pěkně. Já jsem nakonec vyměknul a neodcestoval. Škoda, mohli jsme dát pěkný tandemový běh. Tak příště.

Renda

d řekl(a)...

Jsi béčko...