10. května 2015

Krušnoman duathlon 2015

Krušné hory, krušné počasí, krušné tratě. To vše dohromady dává překrásný podnik s názvem Krušnoman Long Distance Duathlon. Jako příprava na Klagengurt téměř ideální. Ač mám za sebou už několik triatlonů, tak Krušnoman byla moje duatlonová premiéra. Určitě by se našly lehčí závody, ale v rámci přípravy na IMAT 2015 se mi profil kola (nahoru/dolů,nahoru/dolů...) jevil ideální. Aspoň si otestuji, jak na tom jsem v kopcích.

Hned na úvod musím říct, že Krušnoman byla skvělá volba. Jeden z nejkrásnějších závodů, jakých jsem se zúčastnil. Profil kola i běhu je, pravda, krutý, ale celkově jsem se závodu nadšený. Nadšení nekazí ani proměnlivé počasí. Od slunečna, přes zataženo, déšť, vítr a nechyběla ani bouřka a kroupy. Určitě se sem ještě vrátím.

Organizace
Celkově organizace perfektní, dobrovolníci úžasní. Křižovatky a otočky na kole zajištěné. Jedinou výtku mám k rozpravě. V Klínech jsem byl poprvé, tak jsem vůbec netušil, co, jak, kde... Ale dozvěděl jsem se jen, že od startu ( tím byl myšlen cíl) poběžíme, pak sedneme na kolo, pojedeme, a pak zase poběžíme. Zazněly upozornění na nebezpečné úseky na kole, OK. Ale, že občerstvení u depa je až za otočkou, že se do depa vjíždí až za otočkou, NIC.

Předstartovní příprava
Ta měla několik částí. Sledování počasí, jak bude, teplo, zima, déšť? Předpovědi slibovaly vše. Po určitém váhání jsem proto na kolo zvolil dlouhé nohavice, návleky. V depu mě to zdrželo, byl jsem asi jediný v celém startovním poli, ale byla to dobrá volba. "Nahoře" několik vrstev - moira, cyklodres s dlouhým rukávem a ještě nepromokavá vesta. Taky super. Rozhodně jsem se na kole neuvařil, naopak vesta aspoň částečně v dešti pomohla.
A pak jsem měl určité obavy, jak dopadnu. Že bych nedokončil jsem se nebál. Ale profil rozhodně na start neláká takové amatéry a hobíky, jako jsem já. Abych nebyl beznadějně poslední.

Běh I
První běh, jeden okruh 5km. Beru jako seznámení s tím, co mě po kole bude čekat 3x. Hlavně to na těch sjezdovkách nepřepálit, ať zbudou síly na kolo. Beru to pěkně od konce, v klidu. Zjišťuji dvě věci, běh z kopce mi nejde, to na většinu závodníků ztrácím, ale do kopce to jde, to naopak předbíhám. První polovina běhu je relativně pohodová. Seběh, výběh, rovinka s otočkou, seběh, nějaké traverzy sjezdovkami. Druhá je kličkovaná v lese mezi stromy, nahoru dolů, nahoru, dolů... A na závěr výběh sjezdovky. Rychlost je na úrovni rychlejší chůze, ale snažím se vypadat, že běžím. Celkem to jde. Do depa vbíhám příjemně zahřáty.

Kolo
V depu zjišťuji, že zbylo ještě pár kol. To je dobré, nejsem poslední. Převlékám se, jak je u mě obvyklé dost pomalu, ale čeká mě několik hodin na kole, tak se z pár minut nepos.ru. :-)


Hned na úvod cyklisty čeká stoupání. Jsem plný sil, tak to jde. První sjezd, kolo se rozjíždí šílenou rychlostí, takže místo šlapání brzdím. Postupně si zvykám na vyšší a vyšší rychlost. Moje maximálka v závodě 60,24km/h. Pro zkušené "blázny" nic moc, ale mi to stačí. Na německé straně přichází další stoupání (4-7%), zvládám na lehčí převody, ale zvládám. Otočka, další nebezpečný sjezd. A další dvě stoupání, 6-8%, celkem 10,6km, převýšení 292m. V kopci dokonce nejednoho závodníka předjíždím. V kopci začíná pršet, chvíli míň, chvíli víc, chvíli dokonce kroupy. Takže ve sjezdech opatrně, hlavně  jsou v permanenci brzdy. Konec prvního kola, jdeme do druhého. To proběhlo stejně jako první. jen s tím rozdílem, že rychlosti už byly menší, ve sjezdech jsem se hodně hlídal, mokrá cesta, hladké pláště... A do kopce to je taky trochu pomalejší. Ale pozitivní je, že jsem nepotřeboval vepředu přehazovat na kašpárka, ušlapal jsem to na střední talíř. Problém byla akorát zima. Nechápu, jak kolo zvládli borci v krátkých kalhotách.


Běh II
Opět dlouhé depo, hlavně sundat návleky mě zdrželo. Chvíli mi trvalo, než si nohy zvykly zase na běh, ale postupně jsem se rozběhl. 
S úsměvem do sjezdovky.
Běh je jako v úvodu, z kopce problém, nahoru to celkem jde. V prvním kole jsem se obešel dokonce bez chodeckých vložek. V druhém kole přišla bouřka a běžecká trať se změnila v klouzačku. Místy byl problém s opatrnou chůzí, natož s během. Ale v místech s pevnějším povrchem jsem schopen i něčeho, co se podobá běhu. V závěru třetího kola, výběhu sjezdovky, jsem schopen "běžet", nohy to stále zvládají. 


Cíííl. Skvělé. Zmrzlý, unavený, ale spokojený.
Medaile, Regener a chleba se škvarkma, nejlepší doplnění energie.
Hodnocení 
Pocitově jsem trasu zvládl, bez větších problémů. Takže zimní trénink nebyl marný. Na kole jsem zvládl převýšení, které mě čeká v Klagenu. Super. Hlavní cíl splněn. 
Zároveň jsem si "zkusil" běh v terénu, jako test na zářijový Baroko maraton. Pro mě vlastně první větší krosová zkušenost.
Obavy, zda nebudu beznadějně poslední se nenaplnily. Byl jsem beznadějně čtvrtý od konce. Za mnou ještě pár "neštastníků" doběhlo. Poslední jsem ve věkové kategorii, pokud nepočítám jednoho DNF (doufám, že se mu nic nestalo na kole).

Čísla
Běh (5km)      - 0:32:47,4
Depo I               - 0:04:25,7
Kolo (80km)  - 3:32:43,3
Depo II             - 0:05:05,5
Běh (15km)    - 2:01:41,4
Celkem          - 6:16:43,3

Jak jsem se zmínil v úvodu, celkově super závod, super trať. Rozhodně mám v plánu si vše zopakovat. Velké poděkování organizátorům a dobrovolníkům.

6 komentářů:

Unknown řekl(a)...

Gratulujem.Dobrý výkon.A zároveň inšpirácia-takže asi MLYNMAN HALF 30.5. s 1700 m nastúpaných na kole.
Nech sa darí v ďaľších pretekoch.

Renda řekl(a)...

No závod je to každopádně výbornej. Jen se nikdo do toho repete nehrne tak jako ty :-). Ale uklidňuje mě, že kdybych tam ještě někdy jel, tak že počasí je stabilní a to je dobře. :-)

d řekl(a)...

ad Ivo
Díky. A ten MlynMan je taky dobrá inspirace.

ad Renda
neříkám, že repete bude hned za rok (třeba jo), ale je to krásně drsný závod. Pořádná výzva, stejně jako třeba OravaMan.
A počasí je stabilní, to ano, stabilně po slunci přijde déšť, v dešti stabilně blesky nebo koupy,... A potom zase vyjde sluníčko. Prostě stabilní střídání. :-)

Ječmínek Máselník řekl(a)...

Dane klobouček, na tenhle závod jsem nikdy nenašel odvahu. Skvělý výkon a hlavně příprava na vrchol sezóny.

d řekl(a)...

Díky.
Závod to je krásný. Jako naprostý amatér si dovolím tvrdit, že je potřeba nejen odvaha, ale i tréninková příprava. Odměnou jsou endorfiny v cíli.

Mě po čtyřech dnech dneska konečně přestaly bolet stehna. :-)

Lucie řekl(a)...

Paradni vykon, moc gratuluju!