31. května 2015

IMAT 2015 - květen/červen

Odpočítávání do startu IMAT 2015 se přehouplo pod jeden měsíc. Takže už bych měl mít tréninkově hotovo a teď už jen "ladit". Opravdu? A taky jsem v květnu učinil další přelomový objev. Konečně vím, k čemu jsou gely a energetické tyčinky. Na to, že běhám od r. 2007 slušný výkon.Trénink květen
Pokračoval tréninkový chaos, "spolehlivý" plán na který jsem přešel v dubnu. Žádná pravidelnost, když je venku pěkně, neprší a nefouká moc velký vítr, hurá na kolo. V horším počasí ev. běh. Trénink rovněž ovlivnil Krušnoman, hlavně následující týden po závodě. Nohy mě bolely až do půlky týdne, to už jsem hooodně dlouho nezažil. Tak jsem zařadil regenerační/flákací týden. Vzhledem k chladnému počasí se mi nechtělo zkoušet teplotu vody a zrušil jsem plánovaný testovací triatlon v Poděbradech. Na Czechmanu si vše vynahradím. Celkově jsem v květnu pociťoval určitou únavu, místy až nechuť do tréninku. Pozitivem jsou aspoň tři kola nad 100km.

Plavání v květnu objemově nic moc. Hlavně se mi nechtělo do plného bazénu při veřejném plavání. Aspoň jsem na konci května otestoval neopren. Dal jsem si testovacích 1500m za 35:22, na mé poměry průměr, ale čekal jsem po zimě trochu lepší čas.

Na kole jsem pokračoval v pokusech s "intervalovým" tréninkem. Moje oblíbené 3x10km ve vyšší intenzitě a TF nad 140, to je dle Friela něco mezi VS1 a VS2. V obou případech doplněné 5km běžeckým výklusem. A hlavně tři delší kola 100+129+129km, dvakrát doplněné 5km klusem. Tuhle vzdálenost zvládám, je otázka, co těch dalších 50km, které chybí do ironmanských 180km. Bude to boj.

Běh byla kombinace intervalů 3x2km a jednou 2x3km. Zvládám je v tempu 4:30min/km. Jejich efekt se projevuje ve zrychlování na delších klusech v "pohodové" intenzitě. Naposledy s Michalem 22km v tempu 5:25min/km a jednou solo 17km v tempu 5:06min/km. Běžecky bych se nebál říct, že jsem na tom dobře. Je ale otázka, kolik sil mi v Klagenu zbude na běh :-)

Doplňuji souhrnou květnovou tabulku.
PlavániKoloBěh
27.4.-3.5.1,4127,2527,56
4.5.-10.5.1,1201,0636,20
11.5.-17.5.1,489,1819,07
18.5.-24.5.1,6188,5066,10
25.5.-31.5.1,7129,1635,70

Trénink červen
Hned v úvodu června mě čeká poslední velký test, Czechman. Podle natrénovaných objemů by to měl být osobák  s prstem v nose (6:24:22 při prvním HIMu, Doksyman). Michal mi z pozice bývalého trenéra přikázal vražedné tempo běhu, hluboko pod 2 hodiny. Půjdu podle pocitů a uvidíme, co z toho bude.
Pozn. Taky se těším, že se potkám s pravidelnými čtenáři Vl001 a Lucií a dalšími, pokud bych vás nepoznal, hlaste se.
Po Czechmanu už to bude jen takové šolíchání, ladění, flákání,... Budu muset otevřít Frielovu bibli a podívat se přesně, co doporučuje. Snad jen v plavání zkusím ještě "zabrat" a dát více delších tréninků.

Posilování
Párkrát jsem protahoval operované rameno, ale jinak... :-(

Hmotnost
Váha si stále dělá co chce, lítá v rozsahu 77-80kg. A stále nějak se jí nechce jít níže :-(
Vypadá to, že proti plánu, potáhnu v Klagenu cca 5kg tukové zátěže navíc.

Na závěr něco pro pobavení zkušených a poučení nezkušených.
Tuky hoří v sacharidovém plameni
Tuto poučku určitě znáte. Já už taky. Bylo to bolestné zjištění, ale o to více si ho budu pamatovat.
Vezmu to trochu zeširoka. Na desítku nepotřebuji nic, na 1/2M si někdy vezmu gel v půlce, tohle stačí, nikdy nebyl problém. Na maratonu si beru gel v půlce. Zbytek přísunu energie tvoří ionťák. Na HIMech to je různé, na kole cca 1-1,5l ionťáku, občas tyčinka, gel. Při běhu ionťák, občas gel, v druhé půlce běhu přidávám kolu, na nabuzení kofeinem. To je vše. Proč tak málo? Protože sebou nosím tolik tuků/špeků, že bych mohl dát 10 HIMů v kuse a pořád by bylo co pálit. A intenzita při maratonu a HIMu je hluboko v aerobním pásmu, daleko od anaerobní hranice.  Nikdy jsem při závodech nezvracel, jak mnoho jiných (protože jsem se nekrmil). Ale nezažil jsem ani hlaďák. Stav kdy dojdou cukry, motá se vám hlava, je vám na omdlení, jste slabí...
Jeden ze svých delších květnových běhů jsem trochu/hodně špatně naplánoval, vybíhal jsem hladový, v domnění, že ionťák a sladká tyčinka před během a ionťák a gel při běhu to spraví. Nespravil. Po cca hodině jsem totálně odešel. Přišel stav, který znám z 30.km mých maratonů a z konce kola a z běhu při HIMech. Totální slabost, únava, ale ne hlaďák jak jsem ho popsal. Tělo stíhá měnit tuky v cukry, mozek je OK, ale na závodění to není. A tak jsem opět objevil Ameriku. Doteď jsem to považoval pouze za únavu z dlouhého závodu.
Při Krušnomanu (ještě před tímto mým objevem) jsem se pravidelně krmil gelem a zvládl jsem ho bez tohoto stavu. Na dlouhé kola si od té doby beru pořádnou energetickou výbavu (musli, tablety, gel). Na Czechmanu bude následovat další "stravovací" test, jestli to je opravdu pravda :-)


Excelovskou verzi tréninkového denníku pravidelně aktualizuji zde, Jen jeden list s rokem 2014 a aktuální rok 2015. Online verze ročního plánu s uvedením plánovaných závodů a doporučených týdenních časových objemů tréninku je zde.2 komentáře:

Unknown řekl(a)...

Tuky hoří i bez sacharidů. Jde o to tělo naučit.

Unknown řekl(a)...

Tuky hoří i bez sacharidů. Jde o to tělo naučit.