5. března 2008

Jak se běhá v Bruselu

Hned na úvod se musím přiznat, v Bruselu jsem osobně neběhal, nepočítám-li dobíhání na semafor či na metro. Brusel jsem navštívil jako turista. Při poznávání krás Bruselu jsem však narazil na nebývalé množství běžců, tak jsem se rozhodl se s Váma o své zážitky podělit.


Nebudu Vás poučovat o historii a současnosti Bruselu a Belgie, podrobnosti najdete zde. Pro Evropany je Brusel sídlem Evropského parlamentu a dalších vrcholných orgánů Evropské unie.
Pokud se pracovně, či z jiných důvodů, vyskytnete v těchto institucích, jistě jako běžci oceníte blízký Parc du Cinquantenaire, který vznikl u příležitosti oslav padesáti let belgické nezávislosti. parku dominuje Palais du Cinquantenaire a Vítězný oblouk Arcades du Cinquantenaire. Park je propleten spletí mnoha pěšinek nabízející nepřeberné množství tras. V neděli dopoledne, okolo desáté hodiny a potkal jsem neskutečné množství běžců, nejrůznějšího věku, pohlaví a kondice. Viz pár fotografií.


V těsné blízkosti Evropského parlamentu se nachází menší Parc Leopold, rozlohou podstatně menší, spíše ke zdravotním procházkám, nicméně i zde jsem viděl jednoho běžce/jogera/chodce.


Pokud jsem příznivci moderního věku, nejlépe atomového věku, i pro Vás bych něco měl, známá Bruselská stavba, Atomium z roku 1958 jako oslava atomového věku. V jeho těsné blízkosti se nachází další park, Parc d´Osseghem. každý okruh si můžete zpestřit pohledem na tuto úžasnou stavbu.


Pokud jste naopak vyznavači monarchie, tak pro Vás bych měl Parc de Bruxelles, který se nachází přímo před Královským palácem. Podle toho, jak si svá kolečka naplánujete, na Vás s každým okruhem dýchne duch Belgického království.


Všechny zde zmíněné parky nabízejí "lesní" zpevněné cesty, žádný asfalt či beton, pro Vaše nohy pohoda a lázně. Při svých procházkách bych je přirovnal k hlavním alejím v pražské Oboře Hvězda, kterou osobně znám.

Jedná se pouze u stručný a určitě nekompletní výčet možností, kde se dá v Bruselu běhat. Nicnémě jsem měl potřebu se s Vámi podělit o čerstvé dojmy. Pro mě běžce je svátek a výjimka se potkat s jiným běžcem, a tady jsem jich viděl během jednoho dne neskutečné množství, měl jsem co dělat, abych se k nim nepřidal ve svém civilním oblečení.

A pokud by jste měli chuť se do Bruselu vypravit za během, tak v turistickém centru našla moje manželka informační leták k "Bruselské dvacítce" a samozřejmě mi jej hned předala. Já Vám můžu předat alespoň internetový odkaz. Zde.


A pokud se chcete po bruselu jen tak proběhnout, další možnosti a trasy nabízí např. server mapmyrun.com.

4 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

To máš dobrý, že ti ještě manželka zajišťuje propozice na závody.

d řekl(a)...

Jo jo, není nad to si správně vybrat...ať ti má kdo vyprat.

Anonymní řekl(a)...

Ta 3.fotka je parádní. Vypadá to jako při rozklusu na nějaké menší závody. Chtěl bych se někdy dočkat takového množství pobíhajících běžců i tady u nás, abych nemusel často přecházet přihlouplé poznámky okolochodících.

d řekl(a)...

to koyama
právě ty "mraky" běžců mě přivedly na myšlenku napsat tento článek s fotodoprovodem. V tom prvním parku bylo těch běžců opravdu nepočítaně. Skoro jako před nějakým menším závodem.