7. března 2008

Jak to mám zařízené já...

Je mnoho faktorů, které ovlivňují sportovní výkon, pro nás je nejdůležitější ten běžecký. Každý máme své způsoby, jak zvýšit výkonnost, či co nejdéle udržet formu. Jedním z důležitých faktorů je zázemí a podmínky k tréninku.Podmínky si vytváříme sami a vytváří nám je naše okolí, naši nejbližší. Vždy je potřeba najít určitou střední cestu, která bude vyhovovat všem. Každý si musí najít své místo, kde je tomu druhému prospěšný. Zde začíná boj pohlaví. Kdo to má těžší? Muži nebo ženy? Kdo se komu musí přizpůsobit? To je otázka pro každého z nás, a její odpověď je opět pouze na nás samotných.
Jedna z cest běžeckého soužití je pěkně popsaná zde. Je to pohled manželky běžce, která neodolala, zkusila běh a ten si zamilovala. Manžel se rázem změnil na trenéra. Tak nějak samovolně. Trenér je důležitý, určitě. Ale jsou i další funkce v celém realizačním týmu. Jednou z nejvyšších je pozice manažéra.
Já mám velké štěstí. Do svého týmu jsem získal skvělého manažéra. Zajišťuje mi mnoho důležitých věcí, mnohé z nich přímo nesouvisí s během, ale jsou důležité.
Při výjezdech na závody tvoří můj doprovod, zajišťuje mi servis před startem i po doběhu. Svému manažérovi jsem vděčný za občerstvení po doběhu, kdy ledvo popadám dech.
Dle podmínek rovněž zajišťuje fotodokumentaci k jednotlivým závodům, po závodech pravidelně sleduje výsledky, aby mě jako první informoval o dosaženém čase a pořadí. Rovněž mám přehled o ostatních soupeřích v běžeckém Poháru behej.com.
Sleduje termínovou listinu s blížícími se závody, aktivně se zajímá, který další závod mám ve svém tréninkově závodním plánu. Pokud narazí na závod o kterém nevím, neváhá získat pro mě startovní propozice i v zahraničí, naposledy to byla např. "Bruselská dvacítka".
Absolvované závody rovněž zaznamenává do podoby kroniky běžeckých úspěchů. Kronika obsahuje nejen fotodokumentaci k jednotlivým závodům, ale rovněž výsledkovou listinu a případně i suvenýry, např. v podobě startovních čísel.


Na závodech mě doprovází za každého počasí a v jakémkoliv terénu, jako například Velká Kunratická 2007.
Vždy se snaží udržovat dobrou náladu, i když mé předstartovní napětí bývá veliké. Viz praktická ukázka.

Zde se dostávám k jedné drobné vadě. Jako každý manažér, i ten můj, je závislý na mých výkonech a na počtu absolvovaných závodů. Kronika, kterou založil má ještě mnoho bílých stránek, které chce co nejdříve zaplnit dalšími závody.
Mé cesty na závody bere zároveň jako výlety na nová místa, proto víkend bez závodu je pro mého manažéra ztracený a nevyužitý.
V neběžeckých záležitostech je můj manažér rovněž úspěšný. Zajistil mi "Kouzelný koš". Prostě na něj položím špinavé tréninkové oblečení a ono se časem objeví čisté ve skříni. Skvělá věc.
Ještě lepší je ale "Kouzelná šňůra". Jednoduše na ni po tréninku pověsím propocené oblečení a ono nejen uschne, ale zároveň se vypere, složí, uklidí do skříně a je připravené k dalším běžeckým kilometrům.

Proto bych chtěl svému manažérovi poděkovat za úsilí, které věnuje mému sportovnímu růstu a poblahopřát mu k jeho dnešnímu životnímu jubileu.
Kdo je tím manažérem a kde jsem ho získal? Je jím moje manželka, která se role manažéra ujala sama a dobrovolně. Až po určité chvíli mi došlo, že je skvělý a neocenitelný manažér, který svou "práci" vykovává s láskou a porozuměním a za jakýchkoliv povětrnostních podmínek.


Takže, Evičko, děkuji Ti a přeji vše nejlepší k narozeninám.

10 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Milá Evičko,vše nejlepší...
Dane máš doma poklad, půjč mi ho (jí),prosím, aspoň na chvíli.
Zavazuji se, že po dobu zapůjčení budu využívat pouze některých služeb :-))
Jinak ať Ti to běhá a Evičku baví podporovat Tě.
mapo

Anonymní řekl(a)...

Tak přece jen existují takové ženy! Já to tušil, že někde nějaká musí být.

Anonymní řekl(a)...

CHlapi, neblbněte, servis snad dělají všechny ženy, jen Vy muži si to možná už ani neuvědomujete. A děláme ho nejen Vám, ale i dětem. A ve sportující rodině si snad nikdo nic nevyčítá. A praní zapáchajících věcí? Závidím Danově ženě, že to má jen singl, u nás po sportu zapáchá muž, pubertální syn i já... K tomu dvouleté dítě.

d řekl(a)...

Ahoj, díky za komentáře a přání.

to anonym : ono jde o to, že to člověka nějak nenapadne a považuje to časem za samozřejmost a pak nevidí cestu mezi košem/šňurou a skříní.

A taky je potřeba nějak občerstvit narozeninová přání.

Anonymní řekl(a)...

K přání se samozřejmě připojuji a krásně jsi to své ženě vyložil, ale spíše mě zarážejí ostatní, kteří si právě neuvědomili, že jsou jejich ženy třeba stejně cenné... Možná nedělají kroniku, ale to my taky ne, já závodila x let, teď je to pro mne relax...Kroniku možná zavedeme dětem.

Anonymní řekl(a)...

Ahoj-no já to myslela trochu jinak-spíš opačně, servis (takový ten všeobecný, ne "závodní") jsem dělala 22 let-postupně se rozrůstající rodině (celkem 5 chlapů), začala jsem běhat (před necelými 3-mi roky) a život se trochu zamotal...zkrátka teď ten servis dělám čtyřem-synům a ten 5. si našel jinou-co běhá pomaleji, resp. neběhá :-( A podpora-jakákoliv nejen ve běhání-o té se mi může jen zdát. Proto chci od Dana "půjčit" Elišku-aspoň na chvíli :-)
Hlavně se mějte rádi, odpouštějte si a mějte pochopení jeden pro druhého.
mapo=Martina=vytrvale jako smrt

Anonymní řekl(a)...

Jé, Martino, to promiň, já myslela, že to píše chlap a že si všichni stěžují na své ženy a závidí Danovi Evičku...
Ať Ti to běhá...
pavlina

Vl001 řekl(a)...

Příjemné čtení o dobrém týmu. Gratuluji oběma:-)

Mapo - vždyť mi tě přeci podporujeme všichni:-) Já vím, všichni je někdy míň než jeden. Ale není všem dnům konec...

Vl001 řekl(a)...

To my s měkkým "i" spletl internet. Krám jeden. Já za to opravdu, ale opravdu nemůžu:-)

d řekl(a)...

Ahoj všichni,
ještě jednou díky za přání i za diskusi. Často na manželčiny narozeniny odjíždím na evropský kongres do Vídně, takže ji přávám na dálku. Nějak to organizátoři nepovažují za důvod ke změně termínu kongresu, s tím nic nenasdělám. Letos jsem přání k narozeninám díky internetu a blogu mohl udělat originální. A díky Vám má manželka letos více gratulantů.

Děkuji Vám i za manželku, kterou to potěšilo, jen není takový exhibicionista jako já, tak se takto veřejně neprojevuje a do diskusí nevstupuje.