23. června 2008

A co dál?

Dokázal jsem to! Super!...
Tak, maraton jsem úspěšně zvládl a zařadil se do početné skupiny maratonců. Roční přípravu jsem zúročil. Ale co dál? Jak a kam dále pokračovat?

Myšlenky na to, jaký si dám další cíl jsem měl už před maratonem, ale stále jsem je držel, jak se říká, na uzdě. Přemýšlet nad dalším cílem se dá až se jeden cíl splní. Teď už splněno mám, takže hledám další cíl, teď už jsem to své hlavě dovolil.

1. Běhat rychleji
Zůstat u maratónské vzdálenosti a postupně vylepšovat osobní rekord. V tuto chvíli mám před sebou stále metu 4 hodiny oficiálního času. A kam se dá čas stlačit? Myslím, že 3:30 je reálných. A co tři hodiny? To už je asi mimo mé možnosti.
Tato možnost se dá spojit s takzvanou maratónskou turistikou. Zaběhnout si maraton na dalších místech. Možností je nepřeberné množství. Maraton se běhá na nejrůznějších místech, maratón Vás zavede do krásných měst či do krásné přírody. Mě osobně do dalších let láká série "Northern Marathons". Všechny čtyři maratony nabízí kouzelné přírodní scenerie.
A samozřejmě tady je "Athens Classic Marathon", nejklasičtější z maratónů. Běžet tam, kde maratón vznikl musí být neopakovatelný zážitek.

2. Běhat dále
Maratón není nejdelší vzdálenost na jakou se pořádají závody. Máme tady ultramaratony. Tento směr mě až tak moc neláká, tak maximálně bych někdy chtěl zkusit šesti-hodinovku. Ale víc ne. Ale pro někoho to může být velká výzva a slušný cíl.
Stejně jako maratón má svou historickou trať, tak pro ultramaratonce jde o "Spartathlon".

3. Běhat výše
Další směr, už jsem si ho zkusil v podobě Horského běhu na Lysou horu. Devět kilometrů, převýšení devět set metrů. Jako výzva dobré. A existuje seriál pohárových závodů do vrchu. Co třeba vyběhnout na nejvyšší vrcholy našich hor, Beskydy už jsem zvládl. Zlatým hřebem by mohla být Sněžka. Ale nevím, jestli takové závody existují.
Když zůstaneme u maratónské vzdálenosti, tak by se jistě nejeden horský maratón našel. Teď mě napadá třeba "Jungfrau Marathon". Ten bych si někdy v budoucnosti chtěl zkusit.

4. Nejen běhat

K běhu se dají přidat i další disciplíny. Duatlon, triatlon, kvadriatlon,... Možností ke kombinování je nepřeberné množství, závodů je taky hodně. Triatlon nabízí několik možností, od krátkého sprint-triatlonu po klasického ironmana. A to už je výzva. A s vrcholem na Havaji.

A co já?
Vyjmenoval jsem tady několik možností, které se mi nabízejí. V tuto chvíli platí můj plán na letošní rok, maratón pod čtyři a desítka za čtyřicet.
Navíc se rýsuje možnost se letos ještě, jaksi nad plán, podívat do Řecka a zaběhnout si maratón na klasické trati z Marathonu do Athen. To by byl vrchol letošního maratonského roku.
A dlouhodobě? Před rokem jsem se rozhodl pro maratón s jasným a konkrétním cílem, tím byl letošní PIM. To je splněno. V toto chvíli nový konkrétní velký cíl nemám, ale jako nejpravděpodobnější možnost se mi jeví zvládnutí Ironmana, dlouhého triatlonu. To považuji za dostatečnou výzvu.
Letos si zkusím nějaký kratší triatlon, favoritem je prázdninový sprint triatlon Doksyman 23.8. A podle toho se uvidí. To by mé plány na zvládnutí velkého triatlonu mohly dostat konkrétní představu.

8 komentářů:

Vl001 řekl(a)...

Dej si na Doksymanovi půlku, ať si to aspoň trochu užiješ, na sprint přihlaš děti a manželku:-)

Máš na maratonský čas hluboko pod 3:30, klidně i ke třem hodinám. Běháš zatím "znovu" moc krátce, tak ti to připadá daleko. Ale šlo by to:-)

d řekl(a)...

to vl001
nebo ironmana někdy na podzim, že :-o

Naposledy jsem plaval někdy před 20ti lety, tak to se spíše bojím abych se neutopil.
A kolo, to nemám představu co to se mnou udělá. Pokud se projedu okolo Labe průměrem 22 km/h a dám 30-40 km, tak to se nedá srovnat.

Až dám krátkého doksymana, tak budu uvažovat dál.

Anonymní řekl(a)...

Zdravim, čtu od začatku tak nějak jak bojuješ a mám zdase podobné cíle. Jen jsem tak trochu pozadu :-)). Držím palec ať se zadaří triatlonek. Taky bych rad letos nějakej zkusil, taky hledam něco kratšího, kouknu na propozice. Jinak jak říkám, jsem pozadu, muj plan je ještě letos absolvovat první maraton, zvažuju Kladno nebo Stromovku a zkusit ten triatlon. Takže jdu hledat propozice Doksymana :-)))

Anonymní řekl(a)...

rozumny napad, osahej si to, pokud zjistis ze plaves blbe, tak mas motivaci na zimu, stejne je to i s kolem, od nymburskeho bazenu se jezdi celou zimu volne svihy vzdy sobota-nedele 13h. Lepsi trapit se ve skupine ne? :) IM

Anonymní řekl(a)...

Ahoj Dane
neběhám sice jako ty, ale Doksy dáme. Třeba se ti jednou nebudu koukat na záda jako při běhu.
Vašek
v sobotu na Konopišti

d řekl(a)...

to šemik22 : držím palce na maraton i triatlon. Stromovka nebo Kladno mě taky láká. Uvidíme. A na Mácháči se těším.

to IM : ty výjezdy od bazenu, no uvidíme. Ještě jsme se nedostali k běhu. Jak to je v Nymburce s plaváním? Bazén ve městě nebo je dráha ve sportovním centru?

to Vašek : Už se těším na Tvá záda, ale pozor, funím, budeš mít pocit, že se zezadu žene lokomotiva.

3COP řekl(a)...

Super, další duše pro triatlon a IM, míříš správně, tělo se musí zatěžovat celé, ale to ty musíš vědět. Tak Doksyman, tak mě láká, ale tedy ta půlka. Ještě si to rozmysli.:-))

Anonymní řekl(a)...

NO bazen je otevreny zari - cerven, utery - ctvrtek 18-20, sobota- nedele 14-18. Je rozdelen na kondicni cast a cast pro volnou zabavu. IM