30. června 2008

Konopišťská desítka aneb "Ty vole, to je rychlost."

Další pohárový závod, další krásné místo a další osobáček. Tolik ve stručnosti k závodu v zámeckém parku Konopiště.
Příprava od posledního závodu v Nové vsi jsem trochu ošidil. Dal jsem si jeden intenzivnější intervalový trénink (4x1km), v posledním týdnu jsem běžel jen jednu volnou desítku v tempu OV. Tak jsem si říkal, jak se to projeví. Ta optimističtější polovina mého já tvrdila, že akumuluji podle Exposera a bude to další osobák. Ta pesimističtější se smála.

Příjezd na Konopiště byl bez problémů. Informace na serveru behej.com byly dostatečné, včetně mapy závodu. Další navigační bod byl Ivo Domanský. Moderátor celého klání, kterého bylo slyšet do širokého okolí. Přítomné běžce a doprovod zásoboval množstvím informací z prostředí českého vytrvaleckého běhu. Svou úlohu zvládl skvěle.


Registrace proběhla bez zbytečných zdržení, lidové startovné 40 Kč, k dispozici šatny. Ty byly v zázemí divadla, takže to byl nadstandard, velké zrcadla, každý běžec se mohl zkontrolovat, zda vypadá representativně. Rozklusání, trochu strečinku, pozdravit se s dalšími běžci, včetně ultraMiloše. Hlásili se ke mně i čtenáři tohoto blogu. Je to úžasné, kolik lidí si sem našlo cestu. Díky všem a držím Vám palce.Start a vybíháme. Úvod se mi zdá volnější, postupně kličkuji mezi běžci dopředu, chvíli se držím na dohled Radka Narovce. Na něho nemám, tak ho nechávám po chvíli vzdálit. Držím si své tempo s pulsem 160. První kilometr, stopky ukazují 4:17. "Ty vole, to je rychlost." utrousím a pokračuji dál. Tempo se mi nezdá nějak vysoké, ale ten čas je pro mě vražedný. Hlava se chvíli dohaduje s nohami, zda zvolnit nebo pokračovat. Než se dohodli, tak je tady druhý kilometr za 4:20. "Ty vole, to je rychlost." Tep se ustálil na 170, chvílemi malinko klesá. Nohy jsou stále v pohodě. Předbíhám další běžce, hlava se snaží nohy malinko brzdit, třetí kilometr 4:26, "Ty vole, to je pořád rychlé." Slyším moderátora Iva, blíží se cíl prvního kola, probíháme hledištěm divadla. Všiml jsem si Lubora Motejlka stojícího vedle trati. Pokud musel vzdát, tak mi ho je líto. V hledišti divadla vidím manželku, jak neúnavně fotí. Ivo mě chválí za bezpečný široký náběh do prudké zatáčky
.


A jdeme na druhé kolo. Začínám toho mít dost. Začíná se projevovat rychlé tempo. Čtvrtý kilometr je za 4:21, "Ty vole, to je rychlost." Hlava už to vzdala, nechává nohy ať si běží. Další dva kilometry jsou za 4:40 a 4:35. Hlava začíná počítat, jaký mám náskok na celkový čas 45 minut a najednou ji rychlé tempo nevadí. Naopak, hlava popohání nohy "Jedem, jedem, nezpomalovat, jedem, držíme tempo,..." Probíháme amfiteátrem, tady se nic nemění, Ivo neúnavně komentuje, manželka fotí.

Sedmý kilometr 4:28, už toho začínám mít dost, za sebou mám běžce, který si pro sebe prohodí "Ten mi utek, toho už nedoženu." Nevím koho honí, ale pro mě je to výzva, dotáhnout ho na jeho soupeře. Osmý kilometr 4:32. Krize dostoupila vrcholu, nohy bolí, už se nim moc nechce, ale musí dokončit, co začaly. Běžec/stíhač za mnou mě předbíhá, ale nějak nemám sílu se ho udržet, ale snad jsem mu pomohl. Už to je jen kousek, devátý kilometr 4:30. Tak to už vypadá dobře. Běžíme po hrázi a do mírného kopečka, pulsák hlásí 180 a více, nohy hlásí konečná. Hlava nasazuje restart. nasadit úsměv, pohoda, klídek, je to jenom lehký klus a já jsem svěží. trochu to pomáhá, tělo se v tomto stavu únavy nechá oblbnou čímkoliv. Snažím se zrychlit, vbíhám do cílového prostoru, obíhám hlediště a cíl. Na nějaký velký finiš už síly nejsou, Šnekův restart fungoval pouze částečně. Poslední kilometr je za 4:23. Vydýchat se, beru si pití. Kontrola stopek, výsledný celkový čas 44:32 (44:35,8 oficiálně). Tak to je super, další osobák, další kulatá meta zdolána.Hodnocení
Organizace a zázemí závodu bylo na solidní úrovni, na výši startovného přímo královské. Trať byla příjemná, stín stromů běžce na většině trati chránil před krutým slunéčkem. Trať byla značená dobře, pro mě technoida bylo potěšující značení jednotlivých kilometrů. A Ivo Domanský je kapitola sama pro sebe, takového skvělého moderátorora jsem zatím na závodech nezažil.

A můj výkon? Další osobák, pokořená hranice 45 minut na desítku, takže spokojenost. Podařilo se mi udržet nasazené rychlé tempo u úvodu (snad bude vl001 spokojen). Po Poděbradech se mi letošní cíl "desítka za čtyřicet" zdála daleko, po Konopišti se mi zdá blíž a reálnější.
Čísla :
Čas 44:35,8 (10km)
TF prům. 173
TF max 188
Mezičasy 4:17 + 4:20 + 4:26 + 4:21 + 4:40 + 4:35 + 4:28 + 4:32 + 4:30 + 4:23


Regenerace po závodě je nejdůležitější.

10 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Velká gratulace k osobáčku, teda ty jsi čím dál tím lepší. Až vyléčím zranění, budu muset začít opět trochu víc trénovat, abych ti vůbec stačil. S takovou by jsi to mohl pod 40 min. na podzim zvládnout, já pomalu přestávám věřit :-).

Anonymní řekl(a)...

Hele, že ty se v práci pravidelně rentgenuješ a pomalu mutuješ v geparda? :o) Gratuluju!

Anonymní řekl(a)...

Taky gratuluju. K desítce pod 40: to máš zlepšení zhruba o minutu na měsíc, což je celkem dost, ale snad se to dá. Můj cíl je stejný, i když na letošku nelpím. Třeba najdeš něco, co pomůže skokově. Mě třeba pomáhá vzít si bidon. To, že v něm mám kukuškrob asi není tak podstatné (i když jsem taková hladová studna, která je schopná vyhladovět po sedmi kilometrech), ale hlavně se mi pak líp dýchá a rozdíl "s nebo bez" je pak opravdu v minutách.

d řekl(a)...

to aldaman :
Teď si dáš pohov, regenerační volno, nanakumuluješ energii a v srpnu na to vletíš vyhladovělý po tréninku. To budou výkony. Drřím palce ať se koleno úspěšně zahojí.

to machy :
běhat s flaškou to teda ne. to je opruz. před startem mysli tyčinka, trochu pití a stačí. V půlce občertvení. To je vše.
A jsou to od Poděbrad dvě minuty. Oni snad ty tratě mají špatně změřené, jinak nevím.

to koyama :
ne rentgen, mutace jsou na dlouho. Ale kontrastní látky, to je bomba, THG, nandrolon apod. jsou vedle toho slabé čajíčky. A denně hrnek čerstvé "sádry" (baryum) co jsme dávali pít pacientům. To je koktejl. Lepší než růstový hormon a EPO dohromady.

Anonymní řekl(a)...

Já na pití nedám dopustit. To necelé kilo navíc v ledvince u pasu zas tak nezbrzdí a hlavně to učí běžet ekonomičtěji. Zezačátku se mi stávalo, že mi bidon při běhu vypadl, protože jsem prostě moc vyskakoval. Teď se snažím běžet "dopředu" a nevynakládat energii na pohyb těžiště nahoru, bidon drží a cítím, že mě tak trochu hlídá. Ale uznávám, že každému prostě sedí něco jiného.

10pod40 ZDAR! Mně chybí zatím něco málo pod 3 minuty, ale teď jsem tři týdny jenom "ladil" (jakože jsem vůbec neběhal), takže mírná stagnace..

3COP řekl(a)...

posílám pochvalu, jedeš jako parní válec, ale opatrně aby tě ta chemie nezničila :-)) no néé, já vím to je pravidelným tréninkem a tak to má být

d řekl(a)...

to machy :
tak na "kontrolu" stylu to není špatné, budu o tom uvažovat.
První ostrý test nové kamery v Nové Vsi ukazoval, že nějak "poskakuji".

Vl001 řekl(a)...

Já jsem přece skoro vždycky spokojen:-) A ty bys měl taky, ta rychlost - ty vole:-)

Anonymní řekl(a)...

Určitě to zkus. Já když se soustředím na to, abych namísto nahoru šel radši dopředu, tak to v závěru na výsledku vždycky uvidím. Může to být třeba i tím, že jinak běhám jak jelito :) He. He.

Anonymní řekl(a)...

No neví nevím, týden nic nedělání a už jsem přibral 1 kilo. KOncem měsíce dovolená, a v klidu budu muset vydržet aspoň do 30.7 :-(. Spíš mi bude dělat problém shodit nadbytečná kila, takže moc velké výkony neočekávám :-).