28. července 2008

Dolanský přespolní běh přes Vorlíky, 26.7.2008

Prázdninové plánování se odvíjí podle kalendáře Poháru behej.com. Předchozí prázdninový závod ve Slatiňanech byl zrušen, další byl tento přespolní běh u Klatov. Spojil jsem ho s rodinným výletem a návštěvou plzeňské ZOO. A jak probíhal samotný závod?

K závodu jsem přistupoval jako k prázdninovému zpestření ve spojení s rodinným výletem. V průběhu prázdnin a dovolené se mi sice podařilo mnohokrát vyběhnout, za týden u moře jsem naběhal zhruba 40 km, takže jakýsi základ by tady byl. Ale tělo bylo naladěno na "odpočinkovou" notu, takže jsem byl sám zvědavý, jak dopadnu. Předběžný skromný cíl bylo 70 bodů do Poháru behej.com.

Dolany, malá vesnice u Klatov se může pyšnit krásným koupalištěm, kde bylo zázemí závodu. Značení na cestě nás spolehlivě a přesně dovedlo na místo startu. Pochvala organizátorům.

Registrace byla bezproblémová, za 30 Kč jsem dostal sponzorskou tašku s oplatkou (po závodě se bude hodit), otvírákem a pivním táckem Pivovaru Svijany a plechovkou piva, ale ne Svijany, ale nějaké zahraniční (ani nevím jaké, ale to je jedno). Tady pořadatelé příliš podlehli vábení sponzora.


Běžely se dva okruhy se zvlněným profilem, resp. s jedním delším a prudkým stoupáním okolo místního hřbitova a delším seběhem v závěru. Trať byla značena perfektně, u odboček v průběhu závodu stáli navigátoři, v seběhu byly nebezpěčné kořeny značeny bílou barvou, jednotlivé kilometry jsou značeny taky. Takže pochvala organizátorům.

Počasí k takovému běhu bylo „ideální“, modrá obloha, téměř bez mráčku, teplota někde okolo 30 st. Podstatně příjemnější by byly trochu chladnější dny minulého týdne. V druhém kole to v tomto počasí vypadalo na návštěvu místního hřbitova. Počasí se pořadatelům nepovedlo.

Tohle není střečink, to si jen povídám s Luborem.


Ale tohle už je střečink.


A jde se na start. První kolo, první stoupání, snažím se to nepřepálit, pošetřit trochu sil na druhé kolo. Tep držím na 170. Jde to ztuha, ale držím se s okolnímu běžci, nikdo se výrazně nežene dopředu ani nezaostává. V prvním seběhu to pouštím "samospádem", tep klesá na 165, pár běžců předbíhám. Další stoupání, mám toho dost. Les se spásným stínem, ale jen krátce. A zase slunce, je tady louka a klesání k cíli. To bych to zase měl pustit "samospádem" (v mládí jsme tomuto běhu z kopce říkali běh zadarmo). Ale nějak to nejde, spíše hlídám balanc a kotníky. Následuje asi kilometrová rovina do cíle prvního okruhu. Zdá se mi neskutečně dlouhá. Ani na bezpečném asfaltu nejsem schopen zrychlit. A to slunce, pálí, pálí. První kolo mám zhruba za 19:40.Druhé kolo, tak to je čas vybalit ty síly, které jsem šetřil v prvním kole. Ale žádné nezbyly. Do stoupání jdu hodně opatrně. Běžci přede mnou se pomalu vzdalují. Už aby byl konec. Les, stín, hurá. A zase ta louka a klesání na nejistém podkladu. Už aby byl konec. A je tady závěrečná rovina, čas to rozbalit do finiše, ale nejde, nejde. Už aby byl konec. A je tady, konečně cíl. Mám to za sebou. Čas v cíli 41:26.

Finiš. Opravdu?


Střihač a kameramanka (video viz. dále)

Těm bylo největší teplo, tak spěchali nejrychleji.


Po závodu přišlo vhod místní koupaliště. Voda nebyla nejteplejší, ale to osvěžení to bylo úžasné. Bude se těšit příští rok.

Hodnocení

Organizaci a prostředí závodu hodnotím hodně vysoko. Mimo jediný zádrhel s iontovým nápojem cizí provenience, bylo vše perfektní. A koupaliště po závodě, to je taková třešnička na dortu.

A můj výkon? I když jsem zvládl Běh na Lysou Horu, tak kopce nejsou můj přítel.

Do závodu jsem šel v takovém "divném" stavu, kdyby byl podzim, tak řeknu, že se ukládám k zimnímu spánku. A i když jsem na dovolené odběhal nemálo kilometru, tak to byly jen objemy, ne kvalita. A to se asi projevilo. Vše začalo hned po Konopišti hlaďákem při rychlejším výběhu. Bude potřeba zase začít s tréninkem rychlosti a pohledat nějaké kopce v okolí Nymburka a zamakat na heslu "Kopec je přítel".
Příští pohárový závod je v Kopřivnici, a to jsou Beskydy, žádná Polabská rovina.


Kdo má zájem se štourat v cizím treninku, tak tady je můj denník. Případné postřehy přivítám.


Čísla Čas 41:25 (8.1 km)
TF prům. 170
TF max 181A tady je video, které společnými silami natočil můj doprovod a já se pokusil vše sestříhat do této podoby. I zde přivítá kameraman a střihač Vaše postřehy.


9 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

o jednom kopci vim, je to nadjezd nad trati :), na Tyrsaku pak je zezadu tartanova rovinka do kopce. IM

Vefis řekl(a)...

Ten kreslený plánek je povedený.
Muselo být pěkný vedro. Já jsem to zažil také. Vím přesně jak ti bylo. Ty vedra jsou při běhu úmorný.
Jinak pěkný výkon, držím palce do dalšího závodění.

3COP řekl(a)...

pěkný závod, ale najít kopce v okolí Nymburka bude asi problém, že ?

Anonymní řekl(a)...

Dane kolik máš maximalni tep? Já mám maximalku kolem cca 186 a prum 170 po dobu 40min by mě asi zabil :-). Přemýšlím jetli si tepově jinde nebo ja moc pohodlnej a špatně trenující.

d řekl(a)...

2IM+3cop:
ten most by byl dobrý, jen ty auta. A na Tyršák se podívám, ale to asi nebude "kopec". Jsem původem z Beskyd. Uvidíme, kopečky jsou v dohledu - Nová Ves na jih, na sever to je Mcely, Loučeň.
Teď se chystám na prázdniny k rodičům do Beskyd, tak potrénuji kopce na Kopřivnici (pohár behej.com).

d řekl(a)...

2šemík :
Jak to mám s tepem? Trochu odlehčeně jsem o tom psal na behej.com - http://www.behej.com/2008032001-tepova-frekvence-zaklad-spravneho-treninku.html

Jaké mám závodní tepy najdeš v mém tréninkovém denníku, mám tam samostatnou záložku se závody.

Jinak, je to trochu jak píšeš, taky mi přijdou moje tepy vyšší. Ale tak nějak jsem to postupně odzkoušel a těch 170 na desítku udržím.
V pondělí jsem byl šlapat na ergometru (jen tak se po roce běhání proměřit) a ANP mám při TF 164 (kolo), pro běh to je cca o 10 více. Tak to mám ještě trochu rezervy pro závodění.

Anonymní řekl(a)...

Urcite super trenink, 15km dobehnes na Loucen, parkrat si ho vybehnes a zpet :). Nechci ti radit, ale to nebudou ty prave kopce, jsou prilis prudke, mrkni na tu tartanovou rovinku do kopce, ta bude idealni, das ji 10x a budes KO :) IM

d řekl(a)...

Tak to dám na zkušenějšího.
V pondělí ji prohlídnu a posoudím.

Anonymní řekl(a)...

Vstup je odzadu od Rémy (to je ta louže okolo které jsou rybáři :)) IM