11. února 2009

Běžecké vybavení - nové boty 2009

Minule jsem Vám představil své minulé a stávající modely běžeckých bot. Dnes je řada na letošních novinkách. Při jejich pořizování jsem si otestoval možnosti internetového prodeje a rovněž jsem konečně zavítal do specializované běžecké prodejny. Ale postupně.
To, že mě mé současné boty postupně opouštějí a bude potřeba obměna, jsem věděl. V rámci povánočních výprodejů se ale nic zajímavého (myslím cenově) na trhu neobjevilo. Co jsem hledal? Něco na objemový trénink, dobře odpružené, tlumivé boty. A pak jsem taky chtěl zkusit další značku, už jsem měl na nohách NB-čka a Nike. Na otestování čekaly další značky.Po tomto úvodu teď přijde trochu překvapení.

New Balance M847SOA kde je ta obměna? Předchozí model bot, 846 mi perfektně posloužil. Tak zde nebyl důvod ke změně. Resp. jsem zvolil novější model, který byl za stejnou cenu a o pár desítek gramů lehčí. V tomto případě se jednalo pouze o "výměnu" starých a osvedčených bot za nové.
Jak jsem si je pořídil? Pomocí internetového eshopu Pavla Baběráda.
Na takové nakupování nejsem zvyklý, boty a oblečení si radši osahám, zkusím, zda sedí,... A až pak se rozhodnu. V tomto případě jsem to risknul. Už mám dvoje NB-čka, velikosti sedí, kupuji vlastně stejný model, tak jdu do toho. Po příjezdu z nepovedeného maratonu v Budějovicích objednávám boty a čekám. Za tři dny je pošta doručila.

Netrpělivě boty vybaluji a obouvám. Budou mi, nebudou? Budou velké nebo male,...? Super, sedí perfektně. Zkouším pobíhat po pokoji a po chodbě, boty jsou tak akorát. Měkké, pohodlné, velikost bych neměnil. Ještě dělám jeden pokus. jednu botu sundám a obouvám starou 846-ku. Pobíhám po chodbě, na jedné noze mám starou 846 a na druhé novou 847, ten rozdíl je neskutečný. V přímé konfrontaci je bota s 1000 naběhanými km jako bez tlumení. Už se těším, až je otestuji při pořádném běhu.

Tak to by jsme měli. Jeden osvědčený model byl úspěšně nahrazen novějším. A teď ta nová značka.
Zde se nemohu nezmínit o nové službě serveru behej.com. A to o Shoe Selectoru. Skvělý nápad. S jeho pomocí byl výběr správné boty pro mě jednoduššní.
A pak tady je triexpert a jejich akce "kup botu, druhá je zdarma", resp. při koupi jednoho páru bot Mizuno je druhý pár zdarma. V takovém případě se i bota za 3500Kč stává podstatně dostupnější. S provedeným předvýběrem pomocí katakogu Mizuno a Shoe selectoru se vypravuji na nákupy.

Malá prodejna, při počtu tří zákazníků, včetně doprodu, a tří prodavačů vypadá naplněná k prasknutí. Ale obsluha je v obraze, vše sleduje. Už je u mě prodavač a "vyzvídá". Resp. jako první navrhuje proběhnutí na páse a diagnostiku. "Proč ne", říkám si. Z pořízeného videa vycházím "úspěšně", bez zásadních vad v došlapu. A jdeme na boty. Mým favoritem jsou Wave Rider. Ty ale nemají v mé velikosti. Tak jdu k druhému bodu svého seznamu, Impolse a Mustang. A pak další a další modely. Myslím, že to bylo celkem pět modelů. Zkouším, porovnávám, měním velikosti, běhám na páse, chvíli i s na každé noze jinou botou, vybírám a "vyhrávájí" dva modely.
V průběhu výběru bot se v prodejně ukazuje Renda. A pak mě oslovuje další zákazník, že jestli jsem dan z fora,... Jsem slavný, haha. Ale je příjemné, že mě lidi poznávají.

Mizuno Wave Impulse

Plánuji je na delší běhy, trenink obecné vytrvalosti. A pokud se v treninku osvědčí, třeba je vezmu i nějaký maraton. Uvidíme.
Doplněk.
Dnes jsem v nich vyběhl, ale z jednoho běhu je nemůžu hodnotit. Stabilní bota, netlačila, seděla dobře. Uvidíme po více kilometrech.

Mizuno Wave Precision 9

Tady rozhodla akce "bota zdarma". Už nějakou dobu uvažuji o něčem jako závodní model. Tahle bota jakési odpružení poskytuje, tak uvidíme. Budou sloužit na závody to 10 km a na krátké intervalové treninky.
A vzhledem k plánovanému využití jsem zvolil velikost akorát na nohu, jen s minimální rezervou. Proti Impulse o 1/2 čísla menší. Ať noha v botě sedí a neplave. Tak uvidíme, zda jsem udělal dobře. Ale boty to jsou lehoučké a vypadají úžasně. Kdy je nejbližsí závod?

Tolik k mým novým botám. Nejsem žádný troškař, že. Když mě popadne nakupovací mánie, tak nevím, kdy mám dost.
Až mě zase chytne spisovatelko-exhibiční mánie, tak nové boty zhodnotím, nebo se podívám na další součásti mého vybavení. Nechte se překvapit. Sám jsem na sebe zvědavý...

7 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

"NB 847" možná o trochu méně "dýchá" než "NB 846"...obojí jsou moje nejoblíbenější boty, a "oběhané" už minimálně 2 x :-((
Tak ať se Ti ve všech dobře běhá.
mapo

3COP řekl(a)...

schůzka bloggerů v prodejně bot, no proč ne, ještě automat na kávu a je hotovo, ale nakoupil jsi dobře

Anonymní řekl(a)...

Ahoj, můžu se zeptat v jaké prodejně jsi nakupoval? Markéta

d řekl(a)...

NB v eshopu sportsite.cz
Mizuna v prodejně triexpertu v Praze. Adresa je zde http://www.triexpert.cz/kontaktujte-nas/
Perfektní přístup. Doporučuji navštívit.

Anonymní řekl(a)...

Ahoj Dane.
Pěkně jsi se rozšoupl, ale proč ne ty je užiješ. Já mám boty taky troje a s tím jak teď málo běhám mi vydrží nejméně 2 roky. Možná i více.
Šnek

Anonymní řekl(a)...

Ahoj
Také jsem po NB 846, koupil model 847 a jsem naprosto spokojen. Ten rozdíl v tlumivosti byl u mě to samé :-).
Tak ať ti to běhá :-).

BuckTheBug řekl(a)...

Ahoj Dane,
bot jsi nakoupil komín, ale běháš vůbec? ;) Dej mi prosím vědět, jestli plánuješ jet zase na sraz behej.com. Pojedu tam jenom kvůli osazenstvu, tak ať se mám podle čeho rozhodovat!