9. února 2009

Běžecké vybavení - boty I.

Běhu se aktivně věnuji od května 2007, naběhal jsem celkem 2800 km. Na tuto vzdálenost jsem "spotřeboval" dva páry bot a další dva páry jsou "načnuté". Jak jsem se svými modely spokojen, jaké jsou pocity,...


Asics Gel-Reactor


Moje první "běžecké" boty. Koupil jsem je v akci v Gigasportu za 1500Kč (po slevě 40%!!!). Na webu Asicsu se o nich nezmiňují, takže, kdo ví, co to je za model. Co mě k jejich koupi "zlákalo"? Asics mi je povědomá značka a technologie "gel" mi taky něco říkal.
Nicméně v mých začátcích mi posloužily dobře. Kvalitu a míru tlumení nemohu posoudit, běhal jsem v nich v době, kdy jsem byl naprostý začátečník.

Odběhl jsem v nich svůj první "novodobý" běžecký závod - Noční GP2007. Do běžeckého důchodu je poslaly prodřené paty, které mi způsobovaly puchýře.
Celkem zvládly 397 km, nic moc.New Balance M846WB


Tyto boty jsem si vybral na základě referencí ve fóru na behej.com. A když jsem na ně narazil v nějakém výprodeji za 1500 Kč, neváhal jsem. Dnes vím, že je to u Pavla Baběráda standardní cena.Zpočátku jsem měl pocit, že jsem měl koupit o půl čísla větší model, trochu mě v nich tlačil nárt. Ale postupně mi sedly (nebo si sedly nohy?). Díky tomu, že na noze přesně seděly a měl jsem v nich pocit perfektního kontaktu s povrchem, jsem je volil jako boty závodní a na intenzivní intervalové tréninky. Jejich tlumení a měkkost odpovídala referencím, byly to dobře odpružené, měkké a pohodlné boty, ale přitom jsem v nich měl "cit". Fakt povedené boty.
Absolvoval jsem v nich množství závodů, včetně druhého kroku v cestě k maratonu - Hervis 1/2M. A nepočítaně desítek a dva maratony - Kladno, kdy mě donesly k současnému osobnímu rekordu a České Budějovice, kde se projevila ztráta jejich tlumících vlastností v kombinaci s tvrdým betonem. To byl definitivní konec jejich aktivní kariéry. Ale jejich nástupce už byl vybrán...
Naběhal jsem v nich celkem 1100km.

Nike Air Pegasus


Jak jsem k nim přišel? Viz výše - forum behej.com a sleva. I když ta sleva byla taková sleva nesleva - znáte to, nejdříve zdraží a pak s velkou pompou inzerují slevy. Stály mě 2000Kč, nebo možná jen 1999Kč, to celkem šlo. A taky jsem chtěl zkusit další značku.
Opět pohodlná a měkká bota. Ale proti NB mám v nich trochu jiný pocit - podrážka je tužší, takže na nějaký rychlý běh, nebo úseky to není. Tlumení skvělé, odpovídající referencím na "Air" systém. Ale měl jsem pocit, že jsou jakoby "tvrdší" proti NB. Prostě to tlumení je jiné. Aby nedošlo k mýlce, tlumí dobře, ale jinak, maraton jsem v nich zvládl bez úhony.
V užívání si procházejí skvělými chvilkami, donesly mě do cíle prvního maratonu, pak byly chvilku "v kladbě" pro vznikající puchýře při delších bězích, ale teď už jsou zase "v kurzu". Do budoucna s nimi počítám jako s botami na krosy - díky tužší podrážce a decentnímu vzorku.
Zatím jsem na nich natočil 757 km, konec jejich aktivní služby se blíží.

New Balance MR1062EU


V předvečer svého prvního maratonu jsem měl pocit, že bych potřebovat nějaké nové "čerstvé" boty. Prioritou bylo tlumení.
Původně jsem chtěl zvolit další běžeckou značku, ale předchozí výborná zkušenost s NB a reference ve fóru mě přivedly ke stánku Pavla Baběráda v prostorách Marathon Expo. Původně jsem šel po modelu 1061, ale mají prý stejný, novější 1062. Zkusil jsem dvě velikost a zvolil tu volnější, dle doporučení zkušenějších. Dnes toho možná trochu lituji.
Boty jsou to úžasně měkké, super tlumivé, noha je jako ve vatě. Někdy mám pocit, že je to až moc. Jsou to takové pohodlné papuče, bačkůrky. Ale zkuste v bačkorách běhat. Zčásti za to může i toho 1/2 čísla navíc. Mám je na dlouhé běhy, kdy má noha natékat, tak ta rezerva se hodí. Dlouhé běhy zvládají perfektně, ale rozhodně to není závodní bota.


Po čase se mi na jedné botě povolil jeden nLOCK. Zatím ještě drží, a vzhledem k určení boty to až tak nevadí. Navíc nevím kde skončila účtenka z nákupu...
K dnešnímu dni mají naběháno 550 km a předpokládám, že ještě jednou tolik vydrží.

Tolik k historii.
Zbývá doplnit poděkování. Myslím, že "otci tragédovi" za založení tragédího diskusního fóra, jeho současným administrátorům za jeho udržování a samozřejmě všem přispěvatelům se svými postřehy.

A abych nezapoměl dodat, všechny boty mají podrážku i svršek "jako nový". Podrážky jsou trochu sešlapané, ale jen trochu. A svršek je trochu špinavý, místy s drobnými prasklinami, ale jinak bez děr, bez většího opotřebení. Viz. fotky.
Příští díl se bude věnovat novým modelům, které můj botník právě oživily.

3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Ahoj Dane,
pěkná sbírka, ale přijde mi, že příliš rychle "měníš staré známé za nové". Já teď jedu 2. a 3. pár a dokud nebudou mít alespoň 1300km, tak je budu trápit! ;) Každopádně budu do měsíce kupovat nové boty na tempa a zase asi zkusím Saucony. Letos jsem s nima udělal dobrou zkušenost a v Jihlavě je prodává jeden běžec za slušné ceny.

d řekl(a)...

Tak to NB-čkům chybí 200 km to tvého limitu.
A hlavně, při porovnání s novou botou je rozdíl neskutečný, takže jsou do výslužby, na civilní chození.
Já teď přejdu z 2.-4. páru k 3.-7.

Bota se koupit nová opakovaně, kolena a kyčle máme jen jedny.

Anonymní řekl(a)...

Při výměně NB 857 (tuším) za stejné jsem ani nepozoroval rozdíl v tlumení, ale ty staré už byly na odpis vrškem. Pravdou je, že při mé hmotnosti, kdy mě nadnáší vítr, jsem tyhle stabily nemohl ani pořádně ošlapat. Svou službu v té době ale odvedly dobře - zbavil jsem se bolestí kolen.
Jako lékař přece víš, že kolena i kyčle si můžeš vybrat přímo z regálu! ;) Známý chodil k zákazníkovi, který prodával protetika, a podle jejich reklam a letéků to vypadalo, že kdo nemá umělé koleno nebo rameno, tak si vlastně ani nezalyžuje nebo nezaplave! ;))))