13. září 2015

VZZV, aneb Vražedný Závěrečný Závodní Víkend

Poněkud dramatický nadpis, ale můj šílený nápad absolvovat během víkendu dva závody, maraton a duatlon, si jiný název nezaslouží. Sobota Baroko maraton, neděle Klasik duatlon Příbram. Proč? Protože jsem ješitný stárnou chlap. :-)
Sobotní překrásný Baroko maraton jsem zvládl velice dobře, na mé poměry bych řekl přímo královsky. Bez krize, v pohodě,... Po příjezdu domů jsem si dal ještě krátký 2,5km regenerační klus. Rozhýbat nohy po cestě autem, vypláchnou trochu zakyselené svaly.

Pro Klasik duatlon Příbram jsem se rozhodl až někdy koncem srpna. V době, kdy se mi v hlavě rodil nápad na tuto bláznivou kombinaci, jsem zjišťoval dostupné informace. Běh rovina okolo dvou rybníků, to by snad neměl být problém. Kolo jsme si naklikal v mapách a profil vypadal jako pohodová rovina. Tak jsem si řekl, proč ne. Navíc nabízí účastnické triko, mám jich jen cca 87, další nutně potřebuji. A byla zde velká šance se umístit na medailovém místě, protože nabízí rovněž účastnickou medaili. Takže stačí dokončit a další medaile je doma.

Registrace na místě je rychlá. Finišerské triko dávají už při registraci, takže MUSÍM závod dokončit. Proti sobotě se počasí podstatně zhoršilo. Je zima, 12st. a pěkně fouká. Přesně, jak ukazovaly meteogramy na Aladinu. Takže na kolo si připravuji i návleky na nohy a neprofuk Atexovou bundu. Snad to bude stačil. Plus gel a mysli tyčinku. Po včerejším maratonu nemá tělo moc velké glykogenové zásoby. Jeden gel si dokonce beru i před startem, pro jistotu.

Počasí vypadá "slibně".
Na startu se řadím dozadu, kam patřím. První běh, 5km jdu volně, zahřát se před kolem, moc se neunavit. Nohy po maratonu kupodivu fungujou dobře, nemám problém. Dvě kola uběhly rychle a už jsem v depu. Pár kol vidím, nejsem poslední. Protože si jako jediný beru na kolo návleky, tak jsem v depu bezpečně nejpomalejší. Na to jsem ale zvyklý. Navíc jsem si na bundě spletl zipy a místo rozepnutí jsem sundal jeden rukáv. Další zdržení. Konečně vyrážím na 6x10km rovinatého kola. Hned na úvod následuje krátké, ale ostré stoupání. Na jeho vrcholu je občerstvovačka. Beru ionty a gel. Následuje sjezd, ve větru to na hrazdě není nic moc. A další stoupání, klesání,... Profil trati je úplně jiný, než ukazovaly mapy. Je to jako Vysočina, nahoru, dolů... Nikde žádná rovina. A do toho silný nárazový vítr. Ve sjezdu do Jerusalema to zprava fučí tak, že mám problém se udržet na cestě. Hnus!!! Takto to jde kolo za kolem. Nevím, jestli to je únavou, ale mám pocit, že vítr je v každém kole silnější a silnější. Začíná mi být zima. Občas spadne i nějaká kapka. Ještě, že pravidelně v Konětopech vysvitne sluníčko a trochu mě zahřeje. Konečně je konec.

I přes zimu mám náladu na blbosti pro fotografy.
Zmrzlý lezu z kola a těším se na běh. Nechávám si i návleky, protože mi je fakt zima. Vybíhám a čekám, co se bude dít. Kdy mi dojdou síly, kdy se projeví včerejší maraton. První kolo je seznamovací. Nohy fungujou. Snažím se držet tempo, pokud možno nezpomalit. Na občerstvení už si beru jen jen kolu.

S úsměvem jde všechno líp.
Ve čtvrtém kole si říkám, že to zatím jde, tak bych mohl na posledních 5km, to jsou poslední dvě kola, i přidat. Však to je poslední závod, není důvod se šetřit. Snažím se postupně mírně zrychlovat, neflákat se. Sice mě netlačí žádný časový limit jako na Pilmanu, ale proč tělo nepotrápit jen tak. Nohy i hlava stále fungují. Když vbíhám do posledního kola, tak opět trochu přidávám na tempu, už žádné šetření. A jde to. Poslední kolo uběhlo velice rychle a je tady cíl. Zvládl jsem to. Přežil jsem víkendovou dvojkombinaci.

Podařilo se, další medailové umístění :-)
Hodnocení
Není moc co hodnotit. Snad je to, že jsem zvládl dva dny po sobě dlouhý závod, bez krize. Konečně se projevila vytrvalost natrénovaná na Ironmana. Taky jsem si oba dva dny hlídal "závodní stravování" podle hesla "Tuky hoří v plameni sacharidů." A tělo a svaly opravdu fungovaly, žádné krize, které znám z předchozích závodů se nekonaly.

Proč?
Proč jsem zvolil tuto vražednou kombinaci maraton+duatlon? Protože I´m Ironman!!! Zvládnu všechno. Pravý důvod vám asi přijde směšný a trapný. Ale jsem ješitný stárnou chlap a některé blbosti a nesmyslnosti mě potěší. Podívejte se na dva následující obrázky, najděte podstatný rozdíl a pochopíte.


I s Příbramským duatlonem jsem letos absolvoval čtyři závody Ford Czechman Tour. Takže jen za "účast" mám nemálo bodů. Navíc byl předpoklad, že v Příbrami moc velká účast nebude a získám hooodně bodů do poháru. Takže jsem se nakonec dostal až na 6. místo ve své věkové kategorii. V době, kdy píšu tento článek končí poslední závod poháru, Slovakman 113. Snad se udržím do 10. místa :-)

Vím, že celkové pořadí v poháru zajímá jen mě. Můžu se s tím pochlubit pár známým, jak jsem dobrý :-)
Ale v triatlonovém světě to nic neznamená. Do širšího výběru reprezentace se asi nedostanu :-)

Nevím, neznám, nevidím do pozadí. Ale dovolím si malou poznámku k bodování Ford Czechman Tour. Nejkvalitnější výkon jsem podal na Czechmanu, ale vzhledem k obrovské účasti, jsem za tento závod dostal nejméně bodů. Naopak nejvíce bodů jsem dostal za Pilmana, kde jsem stihl časový limit s odřenýma ušima a teď na Klasik duatlonu. Bezpečně poslední v kategorii, ale bylo nás jen 6, takže bodů jako máku. :-) Mě to sice těší, ale nemyslím si, že by to bylo spravedlivé. Co zkusit zavést bodování, které používá behej.com? Zjednodušeně řečeno, základem jsou procenta z času vítěze. To by mohlo mít větší vypovědní hodnotu.

4 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Teda, přeskočil jsi našeho Michala!
Witold

d řekl(a)...

Nooo, na Czechmanu jsem byl lepší, tak jsem na to měl morální nárok :-)

Lucie řekl(a)...

Tak ted jsi me fakt rozsekal :-D

d řekl(a)...

Sebe jsem taky trochu rozsekal. :-)