19. prosince 2007

Sezona 2008, první plán

Minulý týden jsem rekapituloval letošní rok, další, logicky následující krok je plán na rok příští, 2008. Je to taková předběžná termínovka se dvěma pevnými body.
Přípravu tohoto textu urychlil Radek Narovec svým threadem ve foru behej.com. I já se tedy přidávám s podrobným plánem.


Můj plán má dva pevné body.
29.3.2008 Hervis 1/2Maraton Praha
11.5.2008 Volkswagen Maraton Praha
S během jsem začal letos 14.5., den po PIMu s cílem jej příští rok zaběhnout. Takže nemůžu mít jiný cíl. Po letošní Noční GP tak dokončím jakýsi osobní PIM třídílný seriál. Když jsem si řekl "Za rok poběžíš", tak jsem si vytvořil i jakýsi cílový čas. A jelikoš nejsem žádný troškař, tak první časový plán byl 4 hodiny. Jak jsem začel zkoumat tréningové plány, číst zkušenosti a zážitky ostatních maratonců amatérů z behej.com, a po svých prvních zkušenostech s běžeckým trenigem, tak tento časový plán jsem trochu odsunul a na první místo dávám prosté "zaběhnout maraton". Čas u prvního maratonu není tak důležitý.

Ale jako chrt na výkony se však těch 4 hodin nevzdávám a dělám jen menší krůček zpět, takže třetí bod na rok 2008 je
Maraton pod 4 hodiny.
Místo zatím vybráno nemám, zažil jsem letos maraton ve Stromovce jako jeden z "antimaratonců" ve skupině Katky a Miloše. To je jedno z možných míst na překonání 4 hodin. Údajně pěknou atmosferu má i Kladenský maraton, tak proč nezkusit ten. Samozřejmě si nechám poradit od zkušenějších, za Vaše tipy a rady budu vděčný.

Dalším bodem, nebo body, jsou závody Poháru behej.com. To jsou většinou desítky, takže další bod je
10 km za 40 minut
Když to bude pod 40, tak to bude super, ale i 40:59 beru. To obnáší samozřejmě pravidelnější účast na pohárových závodech, taková turistika s Pohárem behej.com :-)

Letos byly v poháru i běhy do vrchu. Jeden z nich mě láká, takže, proč ho nedat do plánu.
24.5.2008 Horský běh na Lysou horu
Tento běh mě vyloženě láká. Pocházím z Třince, což je kousek o Lysé hory. Jednou jsem ji zdolal, celodenním turistickým výšlapem, tak proč to nezkusit ji vyběhnout trochu rychleji. Bude to 14 dnů po PIMu, takže trochu krátce, navíc je to kopec jako kráva, ale já jsem pro extrémy a tohle je jeden z nich.

To by byly mé základní běžecké plány na příští rok. Během celého roku se chci během samozřejmě bavit, to beru jako jakousi samozřejmost. To jsou ty body výše, ty mi budou dělat zábavu.

Zkušeným budu vděčný za připomínky, postřehy a rady. Jsem takříkajíc "maratonský panic", rady zkušených přivítám.

Se všema se těším na setkávání na závodech, ať nám to běhá a ať se nás drží zdraví.

10 komentářů:

LadaT řekl(a)...

Máš ten plán trochu nevyrovnaný. Desítka za 40:00, popř. 41:00 je podstatně náročnější než maratón za 4hod. Být tebou bych pořadí bodů 3 a 4 prohodil. Natrénuj rychlou desítku a pak na některém podzimním maratónu ti čas hluboko pod 4hod. přijde jako samozřejmost. Hodně zdaru. Láďa T.

Anonymní řekl(a)...

Souhlas s Láďou. Při desítce pod 40 jsem útočil na maratón pod 3:30 (nakonec "jen" 3:37) a z několika stran mi bylo řečeno, že z takové desítky bych si měl na maratón dávat podstatně vyšší cíle.

d řekl(a)...

Díky za postřehy.

Uvědomuji si rozdíl v kvalitě časů na 10 a 42 km. Ty 4 hodiny to je respekt k maratonu. Až si ho jednou zaběhnu a pochopím, tak laťka půjde třeba na 3,30 nebo 3,15. Desítku jsem si zkusil letos čtyřikrát, vím co to obnáší a respekt jde stranou :-). Těch 40 jsem si dal jako takové kulatoučké číslo, jestli jsem to nepřepísk...

Ječmínek Máselník řekl(a)...

jsem na tu Tvoji desítku v příštím roce zvědav. Výkonnostně jsme na tom celkem podobně (na desítce), rád bych se v příštím roce také zlepšil, ale po letošním dvouměsíční přípravě speciálně na desítku mám k času 40:00 velký respekt. Uvidíme ;-)

d řekl(a)...

Díky, tomu říkám výzva "jsem na tu Tvoji desítku v příštím roce zvědav.".

Tohle potřebuji, trochu provokace. To mě nabudí. Myslíte to dobře, já taky, ale - doufám, že Vám příští rok vytřu zrak.
Nebo taky sklopím uši jako spráskaný pes :-(
Ale udělám vše pro tu první možnost. A taky s těším až bude možnost to probrat osobně, třeba u vína s Ječmínkem.

Anonymní řekl(a)...

Tomu rikam velky cil. Preci jen skocit za rok skoro 8 minut, nebude snadne. Jako trener bych ti skoro rekl, aby sis toto nechal jako dlouhodoby cil a na 2008 si dal nejake kratkodobe cile, napr. jaro
Nymburk za 45minut, podzim Tyniste 43minut. Urcite u tebe bude (jako u jecminka) limitujcim faktorem snizeni hmotnosti. Drzim palce, ironman

Anonymní řekl(a)...

Ahojky, taky držím palce:-)
Já s běháním začínám a mým současným cílem je: "uběhnout desítku". Zatim né za kolik, ale prostě uběhnout-))) haha, to za kolik přijde později. Snad, doufám, jestli vydržím:-)

Tak jsem ne Tebe zvědavá.... a jak bylo výše řečeno: držím palce (všechny 4)

joo, kudy vedl ten běh 17.listopadu ve Hvězdě? Je k dipozici nějaká mapka, plán? dík:-)))

d řekl(a)...

to ironman :
tak nějak to vidím, postupně, po minutě dvou na závod a koncem roku by to mohlo být, myslím tu desítku. Podle tvého návrhu vídím, že pášeš nymburk, to bude asi desítka pod lípami, jako letos, jen ještě není termín, alespoň jsem ho nenašel. A týniště by si zasloužilo už těch 40. loni tam byla poprvé 10ka pod 50, tak zachovat tradici.

to trinity
mapa běhu akademického mistrovství ve hvězdě není, ale na mapmyrun.com se nějaké mapy hvězdy najdou. Jen to problém. Pokoušel jsem se si za asi měsíc tu trasu proběhnout treningově, ale nenašel jsem ji, je tam tolik cestiček, že se to nedá.
A k cílům, jakýkov cíl je dobrý, nejtěžší je začít. Tak držím palce.

Anonymní řekl(a)...

JJ, myslim lipovku, urcite bude 19.4. cili budu mit tyden po maratonu a tak budu asi jen poradat.IM

Anonymní řekl(a)...

pro trinity
jsme na to podobne,dnes jsme po cca 2 mesicich behani z naproste 0 ubehl prvni 10 km v celku.Vlastne 11,6 km za 60 min a mam z toho velkou radost.Cas hruznej ale je odpoledne a uz se zase tesim .
Zed