27. dubna 2008

105. ročník běhu Praha - Brandýs, 15 km.

Další díl letošního seriálu závodů Poháru behej.com. Podle webu jde o nejstarší silniční závod v ČR. Jak jsem uspěl? Čtete dále.

Jako "optimální" a "nejlepší" přípravu na tento závod jsem v předvečer zvolil dlouhý běh 30 km. Doběhl jsem celkem slušně znavený, nohy jsem skoro necítil. Vše v rámci navyšování délky běhů před PIMem. Ale jako příprava na závod další den to opravdu nebyla dobrá varianta.
Nohy jsem cítil/necítil ještě ráno.


Ráno klasická vydatná snídaně, chleba s medem a miska müsli. Plus Carnitin a AntiCRAMP. Před startem jsem vše zalil energetickým nápojem Kamikadze.
Před startem jsem se lehce rozklusal a rozhýbal. Tentokrát jsem nějak špatně spočítal čas, tak to rozcvičení a protažená bylo hodně ledabylé.
Při registraci jsem se domluvil s Petrem Kostovičem. V "myšlenkové" přípravě na závod mě napadl jako vhodný vodič. Běhá rychleji než já, ale řekl jsem, že to třeba uvisím, když poběží pomaleji. V tomto duchu mě "potešil" informací o svém nočním běhu s Milošem. Tím kompenzoval mých vražedných 30 km. Mnou plánovaný čas okolo 5 minut na km odpovídal i jeho představě.
Až na místě jsem zjistil nepříjemnost, nechal jsem doma hrudní pás k pulsmetru. Takže budu bez informací o tepech. Trochu mě to rozladilo, ale zase jsem se při závodu nestresoval tepy. jestli to je dobře, nebo špatně? nevím. Tak jsem alespoň stopoval časy na jednotlivé pětky.

První pětka
byl okruh po okolí, vcelku rovinatý, mírné kopečky skoro nestojí za zmínku. Po startu se celý balík závodníků rozběhl rychle vpřed, vzadu zbylo jen pár "pomalíků", včetně mě a Petra K. Uklidňoval mě : "Oni to přepálili, postupně je přejedem." je pravda, že už v prvních pěti kilometrech jsem jsme jich nemálo předběhli. První pětka byla za 24:33. Slušné rozběhnuté, možná o chlup rychleji.
Druhá pětka nás z okruhu vedla již rovnou na Brandýs. Trať lemovaly růžově rozkvetlé aleje (údajně japonská višeň). Ve Vinoři jsem míjeli zámek. Tohle jsem stihl vnímat. S Petrem jsme běželi bok po boku, strojovým tempem, bez větších výkyvů. Druhou pětku ukončil jeden prudký seběh s následným stejně prudkým stoupáním. Myslím, že pokud bych neběžel v tandemu s Petrem, tak bych tady hodně zpomalil. Navíc mi poskyt i radu (nebo opravu mého stylu/nestylu) o nutnosti více zapojit ve výběhu kopců ruce. Fakt to fungovalo. Díky. Čas druhé pětky 24:14. Tempo držíme, mírně zrychlujeme.

V třetí pětce už jsem v sobě doloval zbytky sil. Nohy bolely, včerejší dlouhý běh se začal projevovat. Velice příjemné, dle propozic nečekané překvapení, nás čekalo po výběhu stoupání na 10. km. Bylo to občerstvení. Zvolil jsem pouze mokrou houbičku, která mě osvěžila. Pít jsem nepotřeboval. Petra jsem se držel z posledních sil. V Brandýse nás čekalo příjemné klesání k cíli. Petr se mi začal nenápadně vzdalovat. V zatáčce do cílové rovinky měl náskok nějakých 5-10 metrů. Cílová rovinka bylo asi 200 metrů dlouhé stoupání. Prostě kopec jako kráva a na vrcholu cílová brána s nápisem ADIDAS. Trochu hodně jsem zanadával, pokusil se najít úplně poslední zbytky sil a začal bojovat. Nečekal jsem, že zabojuji tak dobře, ale doběhl jsem Petra i další skupinku asi tří běžců. Cíl. Obrovská úleva, že to máj za sebou. Kdybych měl pulsák, tak myslím, že jsem se ve finiši dostal vysoko nad TF180. Třetí pětka byla za 23:22, celkově 1:12:09. Časy jsou neoficiální z protestujícího pulsáku (bez hrudního pásu).
Celkově jsem se sebou spokojen. Čas i podaný výkon mě potěšil, fakt jsem se neflákal. Za to patří samozřejmě největší dík Petru Kostovičovi, který mě celou cestu držel v odpovídajícím tempu. A jako odměnu jsem ho ve finiši přespurtoval. Příště už to asi tandem nebude :-).


Pokud jde o organizaci, tak nevím. negativa střídají pozitiva. Negativa byly především v propozicích, kde chyběly informace o startu, místě registrace a o doběhu. Vzhledem k tomu, že jsem nechával auto se svým doprovodem v cíli, tak to pro mě byla zásadní informace. Pozitiva byla pěkná trať, včetně občerstvení na trase i po doběhu a dobrý gulášek. Díky.

10 komentářů:

Vl001 řekl(a)...

Hezký, samé zlepšování. Jen nezapomeň, že před maratonem by sis měl i trošku odpočinout:-)

Anonymní řekl(a)...

A dělá s Tebou něco ten Carnitin?

Anonymní řekl(a)...

Super, vidím, že jsi přípravu pojal zodpovědně. Už to přece jenom vypadá velmi dobře, takže na PIMu si stupnout k vodiči na čas 4:00 :-).

d řekl(a)...

to koyama :
karnitin jsem přidal jako spalovač tuku, proti podzimu jsem nabral 5 kilo. dostal jsem kupon na 500 kč za předplatné RUNu, tak jsem to zkusil. Efekt nějaký je, váha se lehce pohla dolů.

Jinak jsem se o tom zmiňoval i v nějaké předchozí diskusi. Beru to jako podporu hubnutí a pro dlouhý běh by snad mohl pomoci ochotnějšímu spalování tuku a přechodu metabolismu "z cukrů na tuky".

Jinak jasně, váhu zase tak moc neřeším, beru to jen jako drobnost. A za 500kč jsem v megasportu neviděl nic rozumného.

d řekl(a)...

to vl100+aldaman :
teď už nastupuje finální příprava. "ladění" formy. běhy spíše kratší, možná o víkendu ještě jeden, dva běhy na 15-18 km. Jinak takové šolíchání, pobíhání.
Sice bych ještě potřeboval dlouhý běh, ta sobota to byla "vražda" a to mi ještě chybělo 12 km do maratonu. Takže nevím, jak to bude.
O vodiči na 4 hodiny uvažuji, ale ta délka je hrozná, dvě zkoušky, 27 a 30 km mi ukázaly, že to není žádná prdel.
Ale pokud to zlomím, tak to bude endorfinová smršť.

Vl001 řekl(a)...

Bohužel čeští vodiči běhají nerovnoměrné tempo a často druhou půlku rychleji než první, to nezbývá než doporučit - vodiče od začátku nebrat! :-)

Anonymní řekl(a)...

Loni vodič na 3:30 běžel rovnoměrně, aspoň po dobu co jsem byl schopen se ho držet :-). A časový rozdíl než proběhl startem postupně dohnal v první části závodu.
Nevím, ale asi bych služeb vodiče využil, i s tím rizikem, že závěr bude rychlejší. Navíc vodič může během závodu i poradit :-).

Anonymní řekl(a)...

Vzhledem k tomu co jsem včera zažil v Německu, můžu zodpovědně prohlásit, že čeští vodiči jsou v porovnání s těmi "okololabními" přesní jako atomové hodiny.

d řekl(a)...

Ty vodiče si ještě nechám projít hlavou. Alespoň bych se měl koho držet, to je taky důležité.

Jen mě neláká ten chumel okolo, aby jsme si navzájem moc nezavazeli.

Prostě mám dvě varianty, jedna je vodič asi na 4 hodiny, druhá je start z konce startovního pole a postupně se rozběhnout, jako na 1/2M. Jet svoje tempo.

Anonymní řekl(a)...

Chumlu kolem vodiče bych se nebál. Mají balónek, tak nemusíš být přímo vedle něho, ale stačí ho sledovat s odstupem, vlastním tempem a občas mrknout na vodiče zda se vzdaluje a nebo je odstup stejný. Navíc chumel kolem vodiče se v průběhu běhu zmenšuje a zmenšuje :-).