12. dubna 2008

Bakovský půlmaratón, 12.4.2008

Alternativní názvy by mohly být Sinusoida II. podle jednoho z předchozích článků či Už to vím podle diskuse se Šnekem a vl001 pod reportáží z Hervis 1/2maratónu.Začnu popisem, na konec přidám komentáře a vysvětlení.
Plánoval do Bakova byl jednoduchý, zaběhnout si pohodově druhý 1/2maratón, před nedělním závodem v Nasavrkách to nepřehánět. Podle toho jsem Vaškovi v diskusi slíbil doprovod na 2 hodiny. Hned v úvodu jsem se mu však začal vzdalovat, jeho tempo mi přišlo na mě přece jen pomalé. Šel jsem v tepech 150-155. Značku první pětky jsem přehlédl, odhadem to byla tak 26 minut. Přišly první kopečky, výběhy, seběhy, výběhy,... Ač trénuji v absolutní rovině, tak mi tohle zvlnění kupodivu nevadilo. Po prvním delším seběhu jsem dohnal Jarku Holasovou, duelistku z behej.com. Společně jsme pak vydrželi téměř do cíle se vzájemnou podporou. Meta 10 kilometrů, čas 51:11. Úžasné, cítím se skvěle, čas ukazuje na neplánovaný osobní rekord. Přichází táhlé stoupání, které vezme hodně sil, ale Jarka trať zná, tak vlastně běžím ve "známém" terénu. V kopci to nemá cenu nějak hrotit a hnát, spíše lehčeji. Nahoře nás čeká rovinka, sil moc neubylo. Asi na 13. km si beru gel, pomalu si ho pocucávám, zapiji ho na občerstvovací stanic, která má být na 15. km. Je tady, ale poznáváme ji jen podle prázdných kelímků na zemi. K pití se nic nenabízí. Čas 28:17, táhlé stoupání se na čase projevilo. Po otočce probíháme znova okolo občerstvení, k dispozici je čaj, ale je pouze ve várnici, žádné kelímky. Tak se občerstvuji nehygienicky přímo z naběračky. Ten gel v žaludku už chtěl spláchnout. (Vlastní pití jsem si nebral, počítal jsem s občerstvením na trati, chyba.) Dobíháme Lubora Motejlka, který se nás chvíli drží, ale po čase zase zpomaluje. Přichází závěrečné klesání do Bakova, je příjemné dobíhat takto z kopce. Mám pocit, že tempo postupně zvyšuji, nebo to je postupující únava. Ten seběh potlačuje pocity zvyšující se únavy. Po seběhu nás navigují pořadatelé se slovy "Posledních 1500 metrů". No to je skvělé. tady už není co ztratit, tak zrychluji, Jarka zůstává za mnou se slovy "Jdi, já dám finiš později." probíhám značkou 20 km, čas 23:10. Tak to je pěkné, zbývá poslední kilometr a kousek. Most a ještě "hrozně dlouhá" ulice na náměstí. Konečně cíl. Dobíhám relativně v pohodě, mám sílu i na vítězné gesto. Čas posledního kilometru 4:47, celkový čas 1:47:28. Osobák zlepšený o 6 minut. Tak to jsem nečekal. Po doběhu si dávám masáž, regeneraci je potřeba trochu pomoci, zítra mě čeká další běh.

Hodnocení. Do závodu jsem šel již poučen prvním 1/2maratonem, takže už jako "zkušený". Krize na 17. kilometru nebyla, byl jsem vybaven, před startem jsem si dal jeden gel a na 15. kilometru další. Celý běh jsem běžel, přestávky na občerstvení nebyly. Krize, kdy už nohy opravdu nemohly se nedostavila. A doběhl jsem v pohodě. Sice jsem do čel do maxima, ale na rozdíl od PIMu mám po dnešku pocit, že ten maratón se uběhnout dá. To je hlavní zkušenost z Bakova.
Sinusoida II.Proč tento název? Po PIMu jsem pochyboval, že můžu maratón zvládnout. Dnes mám naopak pocit, že maratón jo. A to jsem od PIMu dal jen jeden dlouhý běh, 27 km, jinak nic zvláštního. Mé pocity lítají nahoru a dolů jako na sinusoidě.

Už to vím
To je druhý alternativní název. vychází z diskuse pod reportáží z PIMu. Vl001 tam v jednom příspěvku ohledně mých rychlostních možností napsal „...Já si myslím, že Dan už rychlejší je, jen to ještě neví....“ A já můžu po dnešku dodat, "Už to vím."


Zítra mě čekají Nasavrky, potkám nemálo dnešních 1/2maratonců. Uvidím v jakém budeme stavu.

9 komentářů:

3COP řekl(a)...

No výborně, gratuluji. Pěkný čas. takže ten maraton určitě jooo. Pěkně do toho bušíš, to se musí nechat. Jen tak dál. Už se teď těším na další zprávičku a hlavně z toho maratonu !!! Takže PIM ?

d řekl(a)...

Jasně PIM, 13.5.2007 jsem si řekl, že ten PIM za rok zvládnu, 14.5. jsem vyběhl,...

A o tom je tento blog, Maraton za rok.

Anonymní řekl(a)...

Maraton zvládneš, jasně, proč taky ne, já doufám, že ho zvládnu taky a to běhám od ledna (1/2 maraton ve stejném čase jako Ty v Praze). Rozdíl mezi náma je, že já mám sakra respekt - maraton není 2x1/2... Půlku mám v podstatě každý víkend už 5. týden a dnes se mi zdála kouzelná, krásná, krátká... Po 25.km do 31.km už se mi to líbilo méně....

Anonymní řekl(a)...

Pěkný osobák a zejména zisk potřebné sebedůvěry.
V Praze při množství běžců obdobné rychlosti to půjde snadněji.
Jen se nenechat vybláznit v první polovině. :-)
Maraton se nerozbíhá s osobákem na 1/2M. :-) Aspoň většinou...

Anonymní řekl(a)...

Ja mam pocit, ze jsi sel do 1/2PIMu se zbytecnym respektem. Porad si se hlidal, zdrzoval na obcerstvovackach a tak. V Bakove se v lese a polich nedalo moc rozptylovat, nebyly poradne znaceny kilaky a tak te nic nezdrzovalo :) IM

Vl001 řekl(a)...

Hezký výsledek! Teď to jen na maratonu nepřehnat s tempem:-)

d řekl(a)...

Nazdar všichni,
maraton půjdu zase podle pulsu, klídek, pohoda. To ale předbíhám, pěkně popíšu před startem.

to IM: respekt byl, to je bez debaty. "zdržení" na občerstvovačkách mi pomohlo jako odpočinek, možná, že to zopakuji na PIMu, ale hodinky a puls mě moc nerozptylovaly, jen pokud mi puls spočil hodně vysoko (+160 va první pětce a +170 ve třetí pětce) tak jsem se krotil.

to IM (2) : Po zhodnocení tohoto týdne a dalšího plánu k PIMu a vzhledem k tomu, že o víkendu mám službu, tak s fakt těžkých srdcem vynechám nymburkou desítku. Moc jsem se na ni těšil, ale prostě se nějak nemůže vejít do plánů.

Ječmínek Máselník řekl(a)...

pěkně, blahopřeji. Tak bych to taky rád zaběhl:-)

Anonymní řekl(a)...

No vida. Gratulace k osobáčku. Teď už jen o víkendu zkusíš běh kolem 30 km a hurá na maraton :-). A pokud půjdeš první půlku rozumně i čas pod 4:00 bude pokořen :-).