10. dubna 2008

Dlouhé běhy aneb Maratón za rok

Další měsíc přípravy na PIM 2008 je za mnou a přede mnou již zůstal poslední měsíc.

Poslední měsíc se běžecky povedl. Po předchozí "sinusové depresi", jsem opravdu věnoval měsíc běhu. Dařilo se mi pravidelně běhat, objem naběhaných kilometrů za druhou polovinu března byl 114 km. první polovinu března jsem strávil cestováním. Duben pokračuje stejně příznivě.


Vrcholem předchozího měsíce byl Hervis 1/2 maratón. Věnoval jsem mu celkem dost prostoru, jak před jeho startem, tak při hodnocení. Takže jen stručně. Děkuji všem čtenářům za podněty v diskusi. Moje poučení - v tuto chvíli mi především chybí zkušenost s dlouhými běhy. Od prosince jsem tak jednou za čtrnáct dní běhal delší trasu 18 km, volně, pohodově. Dobíhal jsem vždy bez problémů, měl jsem vždy pocit, že bych v tomto tempu mohl pokračovat mnoho dalších kilometrů. 1/2PIM mě vyvedl z tohoto omylu. Jednoznačné doporučení - dlouhé běhy.

Tak jsem si hned jeden dal. Hned následující víkend jsem vyběhl na svou obvyklou obrátkovou trasu 18 km. Ale obrátku jsem posunul o 4,5 km, což dělá celkových 27 km. vyrazil jsem volným pohodovým tempem, tep se držel pod 140. U pasu jsem měl novou běžeckou ledvinku s držákem na lahve a kapsičkou na "energii na cesty". vše šlo pěkně. Na 9. kilometru jsem si loknul Mattoni Aktiv a vzal jeden bonbon hroznového cukru a pokračoval dále po zatím neproběhnutém úseku. Obrátka na 13. a půltém kilometru, pohoda. Další meta 18 km, jsem zpět na staré obrátce, opět doplňuji tekutiny a energii a pokračuji k domovu. Stále vše OK. někdy zhruba na 22. kilometru však přichází krize. Nohy těžknou, běh už není tak uvolněný, každý krok vyžaduje velké úsilí. začínám odpočítávat každých 500 metrů k domovu. Dopíjím zbytek matonky a beru poslední hroznocukrový bonbon. Noc to nepomáhá. Chvílemi mě napadá hříšná myšlenka na zastavení a přechod do chůze (hrůůůza). Ale podařilo se mi udržet tělo v běhu.

Závěr. Do maratónu musím takových běhů zvládnout několik. Jinak nemám šanci. Dosud jsem měl pocit, že volným tempem, pro mě cca 6:30 min na km bych měl maratón zvládnout. Ale NE. Není to tak. Tělo na takovou dlouhodobou námahu není zatím připravené. Nezáleží jen na intenzitě, ale rovněž na délce. Už se těším na další dlouhé běhy.

Na nadcházející víkend jsem si ale připravil trochu jinou specialitku. V rámci pohárové turistiky se vypravím na oba víkendové závody, Bakovský půlmaratón (to bude repete 1/2PIMu) a Nasavrky. Oba závody jsou od Nymburka v rozumné vzdálenosti. A na posezení po PIMu mi tento nápad UltraMiloš schválil. Tak uvidím. Po víkendu poreferuji. A v úterý mám v práci volno po službě, které hodlám využít zopakováním dlouhého běhu 27 km, teda pokud to po víkendu půjde.

27 komentářů:

Ječmínek Máselník řekl(a)...

Dane, nejez jenom hroznový cukr. Ten pomůže dostat se rychle z hypoglykemie, ale způsobí rychlé kolísání hladiny krevního cukru. Jestli Ti můžu poradit a nemáš problémy s kofeinem, zkus pro krize caffeine tabs od Nutrendu (hodím ji pod jazyk a nechám tam třeba 20 minut), nebo něco jiného podobného a při delším běhu jez i komplexní sacharidy, musli nebo jinou energetickou tyčku, jestli ji nesneseš, tak gel. 27km v tempu 6:30 už je výkon přes 3 hodiny a to chce jíst.

Ječmínek Máselník řekl(a)...

teď se ještě dívám sobota půlmaraton závod, neděle 15-tka závod, úterý běh 27km, no potěš koště a to Ti Miloš schválil?

d řekl(a)...

Těch 27 v úterý jsem si přidal sám, ale uvidím, zřeba to na pětce otočím a bude to jen 10km.

Ale jinak to začíná vypadat na pěknou lékárnu. Tu minerály, tu vitamíny, tu kofein, tu karnitin,...a nic z toho není na recept.

Ječmínek Máselník řekl(a)...

karnitin? A k čemu to? Zkoušel jsem už kde co a jediné, co má pro mne smysl jsou vitamíny, minerály a kofein. Všechno ostatní mi příjde na pendrek: BCAA, carnitin, creatin, proteiny... akorát stálo spoustu peněz, než jsem si na vlastní kůži vyzkoušeil, že mi to k ničemu není:-)

d řekl(a)...

karnitin jsem zkusil/zkouším jako podporu hubnutí. proti podzimu jsem nabral pár koli (z 72 na 77), tak by to chtělo do maratonu snížit. Měl jsem kupon z předplatného runu, tak jsem ho využil.

O výhodách a spornosti účinku jsem četl, beru argumenty proti, ale zdravotně to v těchto dávkách uškodit nemůže.
A taky vidím úskalí v hubnutí v kombinaci před maratonem, nijak na hubnutí netlačím, jen se trochu večer kontroluji s jídlem a zkouším to podpořit karnitinem. vydalo by to na samostatné povídání. Možná časem.

Ječmínek Máselník řekl(a)...

hehe, nadváha, kdybych se o ní v blogu rozepsal, nepíšu o ničem jiném:-). Na hubnutí jsou nejlepší právě dlouhé běhy, dlouhá kola atp. Přeju hodně zdaru, mně se zatím až tak nevede.

Vl001 řekl(a)...

Pár nesourodých poznámek:

- Coby zastánce braní kofeinu na dlouhých a těžkých závodech tento preparát nikdy při tréninku nepoužívám (jedno kafe po se nepočítá:-). Čím častěji člověk kofein bere, tím méně funguje.
- Hroznový cukr já taky ne, na těžší trénink gel či tyčinku
- 27km opravdu radši přesuň z úterka dál. Únava v úterý může být horší než pondělní.
- Běžte s bojem s nadváhou do Říše pohádek. Když mám na podzim čas, přidám trochu posilovny a snažím se přibrat. A správně přibrat, to je teprve makačka!:-)

Ječmínek Máselník řekl(a)...

nále, přibrat nemůžou jenom Ti, co se nedovedou pořádně najíst:-)

d řekl(a)...

Dobře se najíst, pěkně doplna, že člověk téměř nemůže dýchat, to je slast. Tímto způsobem jsem se postupně dostal ža na více než 100 kg (výška 176). To byl podzim 2006. Pak jsem "zázračně" a relativně lehce (pokud se týdenní žlučníková kolika dá považovat za lehkou) zhubl, za tři měsíce 30 kg. Takže teď jsem v pohodě, těch pár kilo zase až tak neřeším.

Ale je fakt, že na maratonu se každé kilo navíc násobí.

Nabrat kila může být těžší, myšleno kila ve svalech. Souhlas v vl001.

Vl001 řekl(a)...

Jíst a přibírat umím, taky už jsem jednou vážil skoro metrák:-). Ale přibrat správně, to je fakt makačka. Zvlášť po návštěvách dobrých restaurací a časté konzumaci antioxidantů obsažených ve vínu:-)

Nicméně hubnout je brnkačka. Stačí občas nevečeřet, míň se cpát a je to. To umí každý :-D

3COP řekl(a)...

No jistě, taky bych mohl povídat o přibírání a hubnutí. Já kolísám od 75 až 85, není to zřejmě nic zdravého, ale přes zimu spím v posilnovně, tak neco naberu a když je teplo, tak raději kolo a běh. Je v tom i tuk jasně. Ale vyloženě kvůli závodům nehubnu. Beru to jako koníčka, tak tomu tolik nepropadám. Co se týče doplňků výživy, tak ty používám, karnitin i kreatin - mám vyzkoušené a funguje mi to. Kofein v tabletách viz. JečmínekM používám před zkouškami při učení, jak kafe nepiju, tak se mnou ty tablety mávají v dobrém slova smyslu. Můj oblíbený je Fat burner Pro diet od Nutrend - ten je kvalitní. Ale na dlouhé běhy raději ionty a tyčinky.

d řekl(a)...

to 3cop:
Já to hudnutí neberu nijak dramaticky. na zimu se tělo zaobalí tukem, to je normální. jen si tak říkám, že by to mohlo jít postupně nenásilně dolů. nehubnu kvůli maratonu, ale pro sebe, ten maraton je jen stimul navíc.

Až poběžím nějaký pátý nebo desátý maraton tak to už nebudu tak prožívat. Teď se bavím i tím prožíváním, to je taky zábava.

2vl001 :
Na antioxidanty jzdím jednou ročně do čejkovic. letos jsem si koupil i malou vinoteku a naplnil několika lahvema od čejkovických vinařů, tramíny, pálavy,...pozdní sběry, kabinety,...
Občas si na víkend otevřu lahvinku a postupně si od pátku do neděle vychutnávám.

Anonymní řekl(a)...

Věřejně se přiznávám, že platonicky miluji Ječmínka. Ten mi vždycky hovoří z duše...O hubnutí bychom si jistě povykládáli (jak jsem tak četla jeho připomínky na fóru). A nejen o něm... Proto zkusím v krizi kofein, i když 27km mám za 2:42 - ať běžím, jak běžím, vždy kilometr za šest...

Anonymní řekl(a)...

Také bych po náročném víkendu (1/2maraton, 15 km) zařadil delší běh až na konec týdne. Důležitá je i regenerace ! Já si na delší běh beru musli tyčinku, pro případ nouze gel, a ionťak.
Souhlasím s názorem, že není nad to, když se člověk pořádně nají k prasknutí :-) a pak si dát dobré pivenku a panáčka slivovice také není k zahození :-D

Anonymní řekl(a)...

To se dobře annonymě, veřejně přiznává platonická láska :-D.

d řekl(a)...

Třeba se pletu, ale podle formulace o neměnném tempu 6 min na km možná tuším....
Kdo čte diskuse na behej.com...

Nebo se pletu?

Anonymní řekl(a)...

Já jen, aby to Ječmínka nerozházelo...Pavlína

Anonymní řekl(a)...

Výborně, Dane, jsi bystrý (už na ZŠ jsi byl). Ahoj!!! A držím palce...

d řekl(a)...

Za chvíli mě čeká vizita a dva víkendové závody.
Díky všem za poučení i zábavu.

:-)

Anonymní řekl(a)...

Taky umím rychle zhubnout. Stačí jeden zánět slinivky a z 80 kg je 66. :o)

->Pavlína: Fakt všechno 6/km? Tak zkus stovku. Stovka za 10 hodin už je na ženskou hodně slušnej výsledek. :o)

Anonymní řekl(a)...

Ječmínek je silný chasník, toho nerozháže skoro nic :-).

Anonymní řekl(a)...

To víš, Koyamo, trochu přeháním...Půlmaraton byl za 1:58, ale ty dlouhé nebo volné běhy jsou vždycky stejně, už to nemusím ani měřit....Pavlína, co taky nemá úplně vygruntováno

d řekl(a)...

2 koyama:
To nemůžeš tak natvrdo jmenovat. Třeba chtěl anonym zůstat anonymem.
Když tak můžeš naznačit, jako já, ale pamatuj, žádná jména!!!

Anonymní řekl(a)...

Pavlína se ale veřejně přiznala... Já myslím, že Ječmínkovi je to jedno a já jsem holka odvážná.

Anonymní řekl(a)...

O víkendu Bakovský 1/2M a v úterý dlouhý běh na 27km?

Podle mě je to nevhodná kombinace, která Tě zastaví v treningu na PIM, který je pro Tebe prioritou.

Přece nepotřebuješ reparát, zaplatil's normální nováčkovskou (a nízkou) daň a získal zkušenosti. Není potřeba se pořád testovat, není na to čas.

Testovat máš příjem tekutin, gelů atd...

Pod "čtyři" na to bys mohl mít, ale je to podmíněné neděláním fatálních chyb.

Pořád Ti držím palce.

Ječmínek Máselník řekl(a)...

2Pavla: samozřejmě mi to jedno není, platonická (ani jiná) vyznání nedostává člověk denně:-) Nicméně, je fakt, že jak říkal blahé paměti plantážník Rychlonožka, botky si kvůli tomu taky nerozkousám ;-)

Anonymní řekl(a)...

Taky platonická láska ještě nic neznamená... Navic v mém věku...CHtěla jsem Tě v podstatě pochválit za názory (pravý opak názorů třeba runtycharda). AHoj...