27. května 2008

Horský běh na Lysou horu, 24.5.2008

Co jsem si v plánu na tento rok vytyčil se musí plnit. Po úspěšném, zvládnutí Pražského maratonu přišel na řadu Horský běh na Lysou horu, nejvyšší vrchol Beskyd.
Motivem k účasti v tomto závodě byla zkušenost z minulosti. Lysou horu jsem před několika lety "dobyl" celodenní tůrou, s vypětím fyzických sil. Když jsem zjistil, že existuje závod, tak to byla pro mě ta správná výzva.


Registrace a platba proběhly bez problémů. Potvrzení o zaplacení se dalo ověřit online na internetu. Problém ale nastal u presentace. myslel jsem si, že být na místě hodinu před startem je dostatečná rezerva. Bohužel jsem se mýlil. Presentace probíhala naprosto šíleně. Ve frontě jsem čekal 40 minut. Jako "bonus" ještě existovala druhá fronta pro neregistrované, resp. pro neregistrované žádná fronta nebyla, ti byli obslouženi a zaregistrovaní bez čekání. Kdybych měl "zbytečných" 150 kč, tak bych se zaregistroval znova bez fronty. Příště si rozmyslím registraci internetem. Zkrácená předstartovní příprava, zahřátí, rozklus a rozcvička proběhly už bez komplikací.

Na start jsem se zařadil spořádaně na konec startovního
pole. Start. Probíháme špalírem doprovodu ostatních běžců, okolo areálu fotbalového hřiště a pak dál do kopců. Co mě na startu zaujalo bylo hrobové ticho přihlížejících, nikdo nefandil. netleskal.
První kilometr byl bez převýšení, čas 5 minut. je mi jasní, že v tomto tempu to dlouho nepůjde, ale zatím to je lehké pohodové tempo. Cesta se začíná zvedat v průběhu druhého kilometru. Volím lehké tempo, takové abych byl schopen běžet co nejdéle, hlavně nepřepálit. Držet mírné tempo se mi daří, ale v půlce třetího kilometru přecházím poprvé z běhu do chůze. Sjezdovku v závěru 4. kilometru zdolávám rovněž chůzí, jako všichni okolo. Další úsek je chvíli z kopce, úžasná odměna, běh jde skoro sám. Ale pořád se hlídám a opakuji si "nepřepálit". Někde u 5. kilometru na nás čeká občerstvení, voda, ionty a neúnavně povzbuzující Ivo Domanský. Ten nás žene nahoru. Díky Ivo.
Další průběh je celkem jednotvárný, kopec, kopec, kopec. Chvíli běžím, chvíli jdu. Tem se snažím držet do 170. Takto se dostávám až k závěrečnému stoupání, posledních 800 metrů. snažím se udržet tělo v běhu, jde to s velkými obtížemi. Míjíme turisty, kteří si vyrazili na sobotní výlet a teď hledí na nás, na bandu bláznů. Občas někteří i povzbudí, to pomáhá. Závěrečné stoupání je už fakt kruté, místy se skoro ani běžet nedá. Potkáváme běžce, kteří už toto šílenství mají za sebou a už jsou na cestě dolů. Někteří povzbuzují.

"Už jen 200 metrů." Tak to mě nakoplo. Doluji ze sebe poslední zbytky sil a běžím, nebo alespoň mám pocit, že běžím. Poslední zatáčka a už jsem skoro na vrcholu, ještě 100 metrů, už vidím cílovou bránu. Dávám do toho všechno. Vnímám hlasatele "Do cíle se blíží běžec s číslem 212, Daniel Zoubek." Tak to je bomba, je to poprvé, co si mě na závodech všiml hlasatel.

Dobíhám. Konec, cíl. ještě dojdu ke kótě vrcholu Lysé hory, když už jsem sem vyběhl, tak ať to je komplet.


Na vrcholu mě čekala manželka, která na vrchol vyrazila v předstihu a pořídila fotodokumentaci. Beru si dva kousky grepu, iontový nápoj. Oblékám si suché oblečení, je tady zima a zpocení triko je dobré tak akorát na nachlazení. V teplákách a bundě vyrážím dolů. Cesta dolů je v pohodě, čekal jsem to daleko horší, ale nohy mě ani moc nebolí. Na místo startu přicházíme akorát na vyhlášení. Občerstvuji se kuřetem a džusem, zpovzdálí sleduji vyhlášení.

Celkově tento závod považuji za zdařile zorganizovaný. Trať byla dobře značená, vyznačeny byly i jednotlivé kilometry, občerstvení na trati, v cíli. Organizátoři odvedli kus dobré práce. Co se nepovedlo? registrace, resp. presentace. Čekat 40 minut se mi zdá opravdu hodně. A taky trochu atmosféra na startu a na trati. Fandících diváků moc nebylo. na několika kilometrovnících pořadatelé málem o závod a závodníky nejevili zájem. naštěstí jich bylo míň, než těch aktivně povzbuzujících.
Na závěr nějaká čísla :
Horský běh na Lysou horu, 8,9 km, převýšení 927 m
Čas 1:18:51

TFprům. 168

TFmax 190 (do finiše jsem dal hodně, to mě těší)


Už se těším na příští ročník.

8 komentářů:

zbjes řekl(a)...

Byli jste skveli uplne vsichni, sama jsem to sla pesky po cervene, ale ten zaverecny usek, ten byl fakt libovy i pro pesi :)...stala jsem v cili a nevericne zasla a strasne vam vsem fandila - v baliku byl muj kamarad :)
uprime a ze srdce gratuluju... a moc se tesim az pristi rok pobezim take, snad uz mi to zdravi dovoli!

Anonymní řekl(a)...

Gratuluji, pěkný výsledek, já Lysou Horu vypustil, raději dal o víkendu delší běh a delší kolo. Litovel se přece jenom blíží :-).
A co máš v plánu teď?

d řekl(a)...

Díky za gratulace, pěkný je výsledek relativně. Vyběhl jsem, to jo. Okusil jsem si kopce, nejsou špatné. Vím, že za rok se můžu relativně lehce zlepšít.

Co dál? Dva body z letošního plánu jsem splnil, teď se pustím do desítky za 40. Do podzimu mám co dělat. Jiné extrémy zatím neplánuji.

Zvažuji co dál, láká mě zvládnutí ironmana, myslím toho "klasického" velkého, to je ale hudba budoucnosti.

Anonymní řekl(a)...

Tak jsi úspěšně zdolal další zajímavou metu. Gratuluji. Chystáš se i na MS veteránů v běhu do vrchu. Já o tom vážně uvažuju.

Vl001 řekl(a)...

Gratuluji k nacvičování šplhu, ale ten ironman se mi nezdá. Cíl, který je hudbou budoucnosti, není cílem. Přijeď na Grafilita a dál to půjde samo:-)))

d řekl(a)...

O MS veteránů jsem vážně uvažoval. "Pochlubit se" účastí na MS není špatné. Ale mám termínovou kolizi s dodatečnou oslavou mých kulatin pro podpantofelní klub, takže MS vypouštím.

Ad IM, je to hudba budoucnosti, ale ne nějaké daleké. Sice zatím na příští rok nemyslím, ale nějaký 1/2IM se mi tam rýsuje. Určitě se k tématu budoucnosti v pomaratonské rekapitulaci dostanu.

Anonymní řekl(a)...

Nic ve zlém, ale když se člověk podívá na celkové výsledky, mám pocit, že Dan má ještě rezervy a na MS do vrchu to chce ještě trénovat...Ale i tak klobouk dolů, mě stačí Lysá na kole a mám taky dost. Petr

d řekl(a)...

to Petr :
Konečně rozumný názor, konečně se někdo nebojí kritizovat. Díky.

Rezervy jsou, však jsem psal, že nebude problém se zlepšit. A to MS, to beru jako "recesi", když jsem zjistil, že berou každého, kdo se přihlásí...
Ale nijak MS nesnižuji, to bych si nedovolil.

Myslím, že v kategorii veteránů trénujících v absolutní rovině Polabské nížiny jsem na tom slušně.