30. května 2008

Rekapitulace podruhé

Druhé pokračování podrobné rekapitulace, tentokrát na téma vybavení, posilování, regenerace, kouření a dalších drobností. Prostě zbytek toho, co se nevešel do první rekapitulace.


Vybavení

První věc, kterou jsem si po prvním týdnu běhání koupil byly běžecké boty. Byly v akci, Assics Gel Reactor, cena přes 1000 kč. Šlo o jednoduché, obyčejné běžecké boty, které však byly podstatně lepší, než co jsem měl doma. V současnosti už dosloužily a jsou v běžeckém důchodu. Nahradily je další běžecké boty, vždy jsem kladl důraz na maximální tlumení, protože běhám po asfaltové cyklostezce, lesní a polní cesty jsem ve svém okolí zatím nenašel. Respektive, nějaké by se našly, ale z různých důvodů nevyhovují. Důraz na tlumení je z preventivních důvodů. Tělo je schopno si dlouhou dobu radit samo, ale po čase vyčerpá své rezervy a kompenzační mechanismy a to už je pak pozdě. Chyby při výběru obuvi se projeví za delší dobu a když se projeví, tak už je pozdě.

Obrovským plusem byla moje účast na Noční GP. Dostal jsem funkční triko Adidas. Nikdy jsem na podobné "vymyšlenosti" nevěřil, ale tohle triko mě přesvědčilo o opaku, funkční oblečení opravdu funguje. Následovaly další kousky funkčního oblečení, jako elasťáky, moirové boxerky a moirové triko, ponožky,... Pokud to s maratonem a treninkem myslíte vážně, funkční prádlo doporučuji.

Neocenitelným pomocníkem při treninku byl rovněž pulsmetr, zvolil jsem levnější, ale solidně vybavený model, Sigmasport PC15. S jeho pomocí jsem byl schopen kontrolovat treninkové zatížení. Význam pulsmetru vidím ve dvou rovinách. Jak jsem se již zmínil, pomocí pulsu kontrolujete intenzitu treninku. Kontrolujete, zda trenink není příliš intenzivní či naopak zda není plíliš lehký. Druhý význam vidím v jakési motivaci. Můžete průběžně sledovat, jak se zlepšujete, jak pravidelný trenink zvyšuje Vaši výkonnost.
Strečink a kompenzační cvičení, posilování
Toto je oblast kterou jsem hodně zanedbal. Naštěstí se mi to zatím nevrací negativně. Ale slibuji sám sobě, že se polepším. Plně si uvědomuji důležitost těchto cvičení.

Věnoval jsem se vlastně jen posilování břišního svalstva v podobě jakýchsi polosklapovaček. Jak to vypadá? Ruce pod hlavu, hlavu postupně zvedat až se dotkne brada hrudníku, poté pokračujete v postupném zvedání ramen. Důležité je, aby se tělo zvedalo postupně, v jakémsi postupném nahrbení. Pokud se záda nezakulatí, tak se zapojuje více hluboké zádové svalstvo. Celkově se nezvednete do úplného sedu, ale vlastně jen mírně zvednete ramena. Vypadá to jednoduše a lehce, ale není. Další cviky byly na šikmé břišní svaly a kliky k posílení paží a ramen. Jak často, jak dlouho a jaké serie? Začal jsem prostě a jednoduše, před spaním jsem každý večer udělal serii 1x10 sklapovaček a 1x5 kliků. Napoprvé jsem toho měl dost a více cviků bych ani nezvládl. První týden jsem se snažil každý další den přidat jednu sklapovačku a jeden klik. Někdy to šlo, někdy ne. Počase jsem si navýšil serie do podoby 15 sklapovaček+10 kliků vše dvakrát a časem i třikrát zopakovat. Výsledky se začaly velice rychle dostavovat, i toto málo dokáže při připravidelnosti zázraky.

Vím, že to není nic moc, ale lepší než nic. Myslím, že i tímto minimálním cvičením jsem břišní svaly trochu posílil. Nyní bych měl toto posilování rozšířit a přesunout do jiného času, před spaním jsou tyto objemy už hraniční.


Strečink, resp. něco, co laikovi může připadat jako strečink, provádím před závody, pár jednoduchých cviků. V treninku jsem měl problém strečink zařadit, protože mám pocit, že patří za rozklus a zahřátí, před intervalové běhy ve vysoké intenzitě. A těm jsem se moc nevěnoval.

Nemoci, zranění, regenerace

Tady můžu konstatovat úžasnou věc, nemoci a zranění se mi vyhýbaly. Za rok jsem nebyl nachlazený, snad jen nějaká lehká rýma, jinak nic. Čemu za to vděčím? U nemocí a nachlazení nevím, snad otužování. A zranění? Běhám po rovné cestě, žádný terén, takže vymknutý kotník tolik nehrozil. Běhal jsem především v lehké intenzitě, vytrvalostní běhy, zranění svalů či šlach je u tohoto typu treninku myslím nižší.


A pokud jsem o regeneraci, ta souvisí se zraněními. Tak běhám většinou ob den. Den běh, den volno, běh, volno,... Tělo mělo čas mězi treninky regenerovat.


Další regenerací bylo otužování.
Začal jsem stějně jako s posilováním, decentně. Po treninku jsem sprchu končil studenou vodou. Začal jsem zlehka, jen jsem si myslel, že je to studená voda. Další den jsem páku vodovodní baterie téměř neznatelně posunul od teplé ke studené. Ale jen lehce, o pár milimetrů. Těmito minikroky jsem se po měsíci dostal úplně doprava, studenější vodu už nešlo pustit. Touto ledovkou jsem se celý dvakrát osprchoval. A vůbec mi to nevadí, naopak se na to těším a někdy mám pocit, že jdu běhat jen proto, abych se mohl osprchovat ledovou vodou. Všem doporučuji. A po těchto malých krůčcích se do dá zvládnout, stejně jako posilování.


Kouření
Moje velká neřest. Před více než 20ti lety jsem běh opustil a kouření na tom mělo nemalý podíl. Ne jediný, to ne, ale byl to kámen do mozajky. Časem se o kouření a běhu chci rozepsat více, takže stručně. V minulosti jsem pár pokusů této drogy zanechat učinil, ale byly neúspěšné. Běhu se to zatím daří. Od září nekouřím. Chuť na cigarety je velká, někdy dokonce obrovská, ale co mě zachraňuje? Moje snaha se stále zlepšovat. A bez kouření mi to půjde lehčeji. To je ten stimul. Podrobněji v příštích měsících zde na blogu.

Ostatní

Založil jsem si blog a své myšlenky vytrubuji do světa. Toto bych si o sobě nikdy nepomyslel. Běh dělá s lidmi divy. Ale tento blog, respektive jeho čtenáři a diskutéři mi obrovsky pomohli. Stejně jako se už rok bavím během a běh mě baví, tak se taky bavím blogem a blogováním. Je to zábava. A těším jak na závodech a jiných běžeckých setkáních se z Vás nicků a loginů stávají skuteční lidé z masa a kostí. Myslím, že v blogování ještě budu pokračovat.

V souvislosti s během a díky serveru behej.com jsem poznal mnoho nových lidí, skvělých, bezprostředních a pohodových běžců. Je celkem jedno kdo má jaké vzdělání, jak moc vysokou či nízkou školu vystudoval, jestli je to dělník, učitel, lékař, náměstek, ředitel a já nevím co ještě. Pokud se setkáme, tak vždy najdeme společnou řeč.


Myslím, že už jsem toho napsal dost. Ten rok běhání jsem celkem obsáhle zhodnotil. Doufám, že ti, kteří se na tyto stránky dostanou někdy v budoucnosti při přípravě na svůj první maraton našli potřebné rady a přeji Vám jeho úspěšné zvládnutí.

8 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Pěkně jsi to napsal. Je vidět, že toho máme hodně podobného, ale s problémy se umíš vypořádat lépe než já (kouření, renerace i ten strečink). Akorát mi tam pořád nějak chybí to kolo?!

d řekl(a)...

Nazdar. Kolo mám, ve sklepě.
Občas se projedu, ale zatím to je jen takové vození se do 20 km. Ale třeba včera jsem si dal dvoufázový trenink, nejdříve běh a pak ještě projížďka na kole s manželkou.
A až se ještě více oteplí, tak se dá dojet někam k rybníku a plavat. To by byl triatlon naruby.

Ale triatlon bude, myslím, časem, uvidíme. Už zvažuji co po maratonu.

Anonymní řekl(a)...

Dane, ty chceš ještě větší oteplení? Já myslím, že tohle je až až.

d řekl(a)...

Je fakt, že teplo je pěkné, ale vody se ještě neprohřály a v otužování jsem zatím nedošel k plavání ve studené vodě. A na kole pořád volím dlouhý rukáv.
I když by to mohl být další dlouhodobý cíl, zimní plavání.

Anonymní řekl(a)...

To jsi fakt jižanský typ na rozdíl ode mě, který v těchto teplotách trpí jako švédská děvka.

3COP řekl(a)...

Maraton máš za sebou, přidej kolo a máš tu duatlon, ale když triatlon je tak zábavný a lákavý, aspoň jeden malinký zkus a uvidíš. Možná tě zlákáme i na něco delšího, co takhle Ironman, no není to výzva. Já ho tedy taky ještě nezvládnul, ale co není může být...

d řekl(a)...

S tím IM viz. výše. Zvažuji dlouhodobý cíl, IM se rýsuje...

Anonymní řekl(a)...

Osobně s funkčním prádlem zkušenosti nemám ale přítel běhá a tak jsem mu letos koupila funkční prádlo k Vánocům tady http://www.panskamoda.eu/funkcnipradlo a jsem celkem zvědavá, jak bude spokojený :-)