3. června 2008

Velká cena Poděbradky, 31.5.2008

Pomaratonská regenerace byla definitivně ukončena tento víkend lázeňským během v nedalekých Poděbradech. Původně plánovaný závod Poháru behej.com ve Víru jsem vypustil, vzhledem k časové kolizi s finále basketbalové matoni NBL mezi Nymburkem a Novým Jičínem.Z Nymburka to mám do Poděbrad kousek, 10 km. Tento závod jsem ve svém původním plánu neměl, ale nakonec mě k jeho absolvování zviklalo několik věcí.

1. Pro online přihlášené startovní číslo se jménem (nebylo)
2. Pro všechny účastníky funkční triko Mizuno (bavlna)
3. Otestovat si aktuální desítkovou výkonnost (výsledek viz dále)

Před startem jsem se potkal s pár známými tvářemi a prohodili jsme pár vět. Mým cílem je ověření aktuální desítkové výkonnosti, pokus o překonání osobního rekordu na desítku, aktuálně 47:42 z loňského závodu v Týništi. A jelikož nejsem žádný troškař (jak jste si už jistě všimli), tak dalším plánem byl útok na "hranatou" metu 45 minut.


Závod se běžel v lázeňském centru, v parku a přilehlých uličkách, celkem šest kol, jedno malé a pět velkých.
Start jsem volil klasicky se zadních pozic, není kam spěchat, na předbíhání je času dost. Při rozklusu jsem si všiml kilometrových značek, tak se startem zapínám na pulsmetru i mezičasy. Nasadil jsem "své" tempo, puls se ustálil okolo 165-170. Těsně před metou prvního kilometru mě potkala nepříjemnost, rozvázaná bota, snad poprvé v závodě. Asi deset metrů zvažuji běžet a nevšímat si toho, nebo zastřavit a zavázat. Vzhledem k tomu, že je přede mnou téměř celá délka závodu, volím variantu zavázat, volná bota by v závěru mohla vadit. První kilometr je za 4:28. "Tak to je dobré." říkám si. Druhý kilometr je za 4:33. Trochu mě straší tep, který se postupně zvedá nad 170. Takové tempo nemůžu zvládnout. Další kilometry jsou za 4:44, 4:40 a 4:44. Postupně jsem našel "optimální" tempo s tepem těsmě pod 170. A ustálili se běžci okolo. Přede mnou modré tílko, za mnou žluté. A začíná být pořádně teplo. Při probíhání parkem mě napadá jestli by nešlo si odskočit se osvěžit do fontánky. Další dva kilometry shodně za 4:48. I přes velké vyčerpání se pokouším počítat, jestli v tomto tempu dám alespoň osobák. Meta 45 minut je definitivně pryč. Další kilometry 4:47 a 4:45. A už je tady značka devět kilometrů. Sláva, cíl je kousek.


Žluté tričko, které mě předběhlo a nenápadně se postupně vzdálilo, jsem začal stahovat. Zvolil jsem Šnekův restart systému. Nasadit úsměv, mozku vnutit, že jsem v pohodě a ten tuto "pohodovou" informaci předá svalům a ty se rozběhnou. Fakt to funguje. Postupně zrychluji, předbíhám žluté tričko. Pulsák se začíná bouřit, pípá a pípá a ukazuje nějaký nesmyslný tep 186. "Vždyť jsem v pohodě." říkám si a snažím se udržet úsměv a svěží mysl. Poslední zatáčka a přichází cílová rovinka. Mrcha je mírně do kopce, téměř neznatelně, ale po deseti kilometrech je toto mírné stoupání šílené. Žluté tričko mě předbíhá, teda spíše se okolo mě přežene jako vichřice. Já se snažím taky o nějaké zrychlení, i když sil moc není.


Cíl. Mačkám stopky, čas 46:38. Tak jo, je to dobré. osobák se povedl, zlepšení o minutu v tomto teple beru. Ale mám toho dost.Odevzdávám část startovního čísla s čipem a jdu se občerstvit. Hledám žluté tričko abych si s ním potřepal rukou za skvělý "souboj", ale nevidím ho. Občerstvuji se, mezitím dobíhá Tomáš a Vlado, stručně zhodnotíme závod, hlavně neskutečné teplo. A odjezd domů.

Závěrečné zhodnocení.
Plánoval jsem čas 45 minut, který byl nereálný už v průběhu závodu, takže první dojem bylo mírné zklamání. Ale osobák je osobák, to se počítá. A při pohledu na závodní TFmax 196 mě zklamání opouští. Dal jsem do závodu opravdu vše. A taky jsem se připravoval především na maraton, běhal jsem spíše volnější delší běhy, rychlost začnu honit až teď. Podle mezičasů jsem držel vyrovnané tempo, vypadá to, že je to moje přednost. Takže jsem spokojený.
Organizačně se mi závod líbil. Trať byla dobře zajištěna, organizátoři v zatáčkách navigovali, trasa byla bez aut. Rovněž značení kilometrů mě potěšilo. Počasí, neskutečné teplo, pořadatelé neovlivní. Možná mohli přidat občerstvení v průběhu závodu, ale u desítky je to s občerstvováním takové nijaké.


Čísla :

Čas 46:38
TF prům. 170
TF max 196
Mezičasy 4:28 + 4:33 + 4:44 + 4:40 + 4:44 + 4:48 + 4:48 + 4:47 + 4:45 + 4:20

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Co závod to osobák. Jsi ďábel. Užívej si toho pocitu. Já jsem bral minulé 2 roky osobáky jako samozřejmost a letos už jen paběrkuju. Jó kdeže ty loňské sněhy jsou...

d řekl(a)...

Ahoj, ty už máš letos taky osobák, z duatlonu, to se taky počítá.

Já si těch osobáků užívám, jen se bojím, kdy to skončí. Ale snad by to ještě letos mohlo vydržet.

Vl001 řekl(a)...

JJ, je závodní sezona:-) Poděbrady jsou krásné město a ty ses tam trochu šetřil, že? :-) Ač jsi typ, který vždy bude moci spurtovat, tak rozdíl mezi předposledním a posledním kilometrem je dost velký. Přidej trochu:-)))

d řekl(a)...

Chyběl mi vodič. Kdybys tam byl a vedl mě jako Aldamana v Porubě, tak to by byla jiná. To by možná i ta čtyřicítka padla. :-)

Anonymní řekl(a)...

Velká gratulace k osobáčku. Ty jsi snad letos neběžel závod, kde by jsi si neudělal osobák. Horko o tom bych mohl vyprávět, také mi nesedí :-).
Vl001 nemůžeš brát vážně, zas tak propastný rozdíl mezi 9 a 10 km to není, raději poslední km zrychlit, než přepálit začátek a konec se trápit. Já také raději v závěru zrychluji, než zjistit, že ti km před cílem došlo.
Ale zas na druhou stranu, je vl001 dobrý vodič :-D.