30. září 2008

Běh Neumannovou stezkou, 28.9.2008

Další "pohárový" víkend, další nový závod a pro mě nové trati. Jak se projeví kladenský maratón na mé výkonnosti? Byla regenerace úspěšná? A co "zvlněný" profil, neutavím se?Po kladenském maratónu, jehož průběh jsem popsal pro server behy.cz, jsem týden regeneroval se dvěma běhy v mírném "rege" tempu. Tento regenerační program jsem zakončil služební cestou do Nového Města na Moravě, kde jsem si dvakrát vyjel na bruslích. Díky nedávnému běžeckému setkání jsem o této možnosti věděl a plně se na ni připravil.

Druhý týden po maratónu jsem začal chystat svůj "útok" na poslední běžecký cíl tohoto roku - 10za40. Na řadu přišly dva intervalové tréninky, teda intervaly v mém amatérském vydání. Jednou 5x1km s mezičasy 4:02-4:19 (trochu velký rozptyl) a jednou 5x400m á 1:30. V sobotu jsem měl v plánu OV běh, ale nějak se mi šíleně moc nechtělo, tak jsem zvolil regeneraci spánkem, před nedělním závodem ideální.

A teď k Unhošti. Informace na netu slibovaly zvlněný profil s jedním prudkým stoupáním za polovinou závodu a pak klesání do cíle. Můj plán byl jednoduchý, nezakyselit se pod kopcem, kopec zvládnout a pak to rozbalit v klesání, jako v Kopřivnici.
Dojezd a registrace byly bez problémů. U "stolečku" behej.com jsem si koupil jedny modré běhkomácké ponožky, vzhledem k předchozím zkušenostem s touto značkou (platí pro behej.com i výrobce ponožek f. Moose), můžu tyto ponožky všem vřele doporučit. Skromná tělocvična/šatna v místní sokolovně na převlečení a přivítání se se známými tvářemi stačí. Rozklus a rozcvičení před startem ve mě nevzbuzovalo příliš velké naděje, cítil jsem se nějak unaveně, nohy nechtěly běžet. "No co, uvidíme." uklidňoval jsem se.

Start. Běžím v davu závodníků, snažím se najít své tempo. Trať nás vede po lesní cestě okolo rybníků, po okraji lesa. Moc pěkné prostředí pro běh. Občas krátké stoupání a seběh. Pár lidí jsem předběhl, našel jsem své tempo. První kilometr, čas přes 4 minuty. To je trochu rychlé, zatím to jde, tep se drží na 160, to je v normě. Ve stoupáních jsem se snažil příliš nezpomalit, v klesáních jdu na "neutrál", nohy nechávám běžet volně, jde to skoro samo, běžce před sebou v klesání většinou dotahuji. Značka pátého kilometru, čas už si nepamatuji, ale tep byl "v normě" okolo 160. Přichází stoupání. Snažím se moc nezpomalit, ale zároveň to nepřehnat. Kopec je to opravdu dlouhý, stoupáme snad kilometr. Na vrcholu se trať jen velice neochotně a mírně stáčí do klesání. Sil mám dost, tempo jsem v kopci celkem udržel, nyní se snažím postupně zrychlit, už není proč se šetřit. Klesání se postupně zvětšuje, daří se mi zrychlit. Značka devátého kilometru, tak to je už jen kousek. Další značka, 500m, "Ještě takový kus, to je hrůza." Snažím se zrychlovat a vydržet co nejdéle, mrknu na hodinky, tep přes 180, "Dobré, neflákáš se." chválím sám sebe. Ale to nejhorší teprve přijde, posledních 100 metrů je do kopce, tady už to je fakt na doraz, ale daří se mi držet rychlost. Cíl. Čas 43:24.

Hodnocení
Čas v přepočtu na kilometr je 4:31, to je na krátký odstup po maratónu a na profil trati se stoupám slušné. Osobně jsem sám se sebou spokojen, čas i podaný výkon na trati odpovídá mým představám. Do poháru jsem si zapsal pro mě rekordních 76 bodů. Ještě jeden závod a dostanu tričko, už se těším.
Letošní cíl 10za40 je sice hodně vzdálen, ale mám na to ještě měsíc, tak uvidíme. Další test bude Cena Metuje.

Čísla
Čas 0:43:24 (9,6 km)
TF prům. 166
TF max. 186
Pokus o předstartovní strečing
Finiš s maximálním úsilímTakový finiš se jen tak nevidí, tak ještě jedna fotka

Vašek se už taky blíží do cíleSláva vítězům 
Ještě trochu potrénovat a budu mezi Váma...


3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Gratulace pěkný výkon, chvilku po maratonu to je slušné. Já letos plán na 10km pod 40 min odložil, díky zranění budu rád pokud nějakou 10 zaběhnu pod 45 min.
Pokud zdraví vydrží, je potřeba to zkusit. Hodně štěstí.
P.S. Jo a proč článek z kladna není tady ?

d řekl(a)...

O komentář, resp. článek, mě požádal Petr Kostovič, tak jsem to sepsal pro behy.cz. A dávat kopii sem by mi přišlo divné.

Sem měly přijít jakési doplňky a drobné postřehy s fotkami a videem. Ale už jsem se k tomu nedostal.

Držím palce ať se koleno zahojí (což už je) a ať drží.

3COP řekl(a)...

No teda ty jsi to rozjel ve velkém stylu. Když jsem si přečetl to předsevzetí tak jsem omdléval. Kdyby jsi to dal takhle krátce po maratonu pod 40 tak to by jsi už byl skutečný mistr. Počítal jsem, že to dáš tak za 45, takže tím výsledným časem jsi mě překvapil. Tímto gratuluji a doufám, že se brzy uvidíme. Jen tak dál.