28. října 2008

Tour de Východní Čechy 2008

Tři pohárové závody mě zavedly do Východních Čech, konkrétně Nové město nad Metují, Náchod a Týniště nad Orlicí. Tyto závody měly být místem splnění jednoho z mých letošních cílů - 10za40.Cena Metuje, Nové Město nad Metují, 11.10.2008
Desetikilometrová trať vedla krásným údolím říčky Metuje do Pekla a zpět. Prostředím jeden z nejhezčích letošních závodů. Jen ten závěr, kilometrové stoupání do celkem prudkého kopce. Ještě, že nás čerti z Pekla hnali.

Začal jsem z ostra, první kilometr za 3:40, ale to bylo z prudkého kopce. Další kilometry už byly v mých standardních intervalech vysoko nad 4 minuty. S vidinou závěrečného prudkého stoupání jsem se snažil ušetřit trochu sil, pokud se to tak dá nazvat. Podle mezičasů to ale stále vypadalo na zlepšení osobáčku. Jen to závěrečné stoupání. V něm už mi trochu došly síly a z běhu přes špičky "padám" na paty, ale snažím se udržet tempo, zrychlit se v tom kopci nedá. Před sebou vidím nějakého závodníka, tak se ho snažím ve finiši předehnat, vypínám poplašné signály těla a makám co to dá. Nedohnal jsem ho, ale výsledný čas mě potěšil - 43:58. Zlepšení o půl minuty.


Čísla

Čas 0:43:58 (10 km)
TF prům. 165
TF max. 183


Předstartovní rozcvičení, každým závodem je kvalitnější.


Maximální úsilí ve finiši.

Účastnice pekingské olympiády, V. Frintová v mé těsné blízkosti.


Z pohledu letošního cíle 10za40 jsem "počítal" - minutu ubral profil trati, minutu bych ještě mohl zrychlit (pulsy by mohly být vyšší). Ale ještě chybí minuta, to je hodně. Tak hurá do treninku. Ten tvořila především kvalita - intervalový trenink, jednou 10x400 á 1:30, dvakrát 5x1km á 4:00-4:15. Plus nějaké OV výběhy.
A jedna odvazovka v podobě antimaratonu - spojení regeneračního či OV výklusu s fanděním maratoncům ve Stromovce.


Skupinka tří antimaratonců ve Stromovce.


Hronov-Náchod, 25.10.2008
Závod na necelých 10 km byl pro mě vlastně "jen" jakousi přípravou na Týniště. Cílem bylo běžet rychle, ale ne úplně naplno, spíše ušetřit síly na Týniště. To byl můj záměr, ale už předem jsem se obával že mě okolí strhne a půjdu na doraz. Presentace byla v Náchodě, odkud nás autobusy organizátorů odvezly na místo startu, náměstí v Hronově. Díky složitější dopravní situaci byla cesta poněkud delší, na místo jsme dorazili asi 20 minut před startem. Nějak mi celá tato anabáze neseděla, předstartovní rozběhání a rozcvičení bylo takové nijaké. Ovlivnila jej nutnost sledovat autobus/šatnu, jestli odjede před či po startu. Nebylo u koho ověřit tuto informaci. A pak hledání záchodu, to byla celkem umění (úspěšné na poslední chvíli).

Po startu jsem začal podle plánu, volněji. tepy jsem se snažil držet pod 160-ti, což se dařilo asi tak po pátý kilometr. Trasa nás vedla z Hronova na cyklostezku, pěknou krajinou, rovinatý profil. Od pátého kilometru začali běžci okolo mě asi zrychlovat, já jsem se jich snažil držet, tepy postupně stoupaly, únava stoupala ještě více. Asi dva kilometry před cílem jsem už toho začínal mít dost. Tempo bylo hluboko pod 4:20 na km. Závěrečný úsek nás vedl centrem k náměstí, okolo trati bylo nemálo diváků, kteří nás povzbuzováním hnali vpřed. Náměstí, otočka a finiš do cíle. Čas 41:04, slušné.


Proti původnímu plánu jsem (jak jsem předpokládal) šel naplno, respektive první půlku jsem se držel plánu, druhá půlka závodu byla naplno. Výsledný čas je v přepočtu na 10 km lepší osobáku, takže zase zlepšení, že bych to v Týništi dokázal?

Čísla

Čas 0:41:04 (9,65 km)
TF prům. 163
TF max. 181

Finiš, vbíháme na náchodské náměstí.


Hodnocení obou závodů z pohledu poháru behej.com je ale nic moc. Oba dva závody jsem odběhů na maximum, dosahované časy jsou lepší a lepší. Ale jsou tady mladí chrti, kteří překonávají traťové rekordy, jako v Novém Městě, a nám hobíkům tím ubírají body. Deprimující.

Do dalšího závodu zbývaly pouhé tři dny, to už v tréninku nic nedoženu. Po konzultaci s Michalem/ironmanem jsem zařadil jen regenerační výklusy doplněné rovinkami. V předchozích dnech jsem tréninky končil unavený, ale s dobrým pocitem. Kupodivu, po pondělním lehkém regenerační klusu jsem se po šesti rovinkách cítil dost unaveně a zničeně. Ale asi to byla jen psychika.


Týnišťská desítka, 28.10.2008

Loni byl toto můj první závod v poháru behej.com, letos to je první závodnícký návrat, první závod, který poběžím podruhé. Loni jsem zde překonal hranici 50-ti minut na 10 km. Nyní jde o druhý vrchol sezony (po PIMu). Jak dopadnu letos?

Počasí bylo typicky podzimní, zataženo, sychravo, déšť. Nic moc. Ale na výkon by to výraznější vliv mít nemělo.
Cíl byl jasný, od startu jít naplno a snažit se vydržet až do cíle, a hlavně doběhnou v čase pod 41 minut a splnit cíl 10za40. Cíl byl nechat vše na trati, zúročil veškeré treninkové úsílí a dokázat nevěřícím Tomášům (Michalům a Ječmínkům) jak se ve mě mýlili.

Start. Jde se na to. První kilometr lehce pod 4 minuty, je to dobré. V davu běžců se snažím vybrat si vodiče, kterého se budu zuby nehty držet. Druhý kilometr 8:06. Zpomalení, ale pořád to jde. Třetí kilometr 12:12. Pokud to takto udržím, tak by to šlo. Ale síly ubývají, tep je stabilně nad 170. Pátý kilometr 21 min., začínám ztrácet na plánovaný čas. Na otočce mě předbíhá jeden mírně rychlejší běžec, myslím s číslem 43, snažím se ho udržet. Ale jde to těžko, mám toho plné zuby. "Musíš, musíš!" žene mě vnitřní hlas. Šestý a sedmý kilometr jsou zhruba s minutovou ztrátou proti plánu. Můj vodič se mi postupně vzdaluje. Snažím se přidat, ale spíše je to snaha nezpomalit. Osmý a devátý kilometr už si nepamatuji na mezičasy, ale už jsem věděl, že plánovaný čas to nebude. Do cílové rovinky vbíhám v čase něco přes 41 minut, ale rvu se dál, ať je zlepšení osobáku co nejlepší. Cíl, čas 42:02.


Hodnocení

Můj nejlepší letošní závod. Vše, co ve mě momentálně je, jsem nechal na trati. Průměrné i maximální tepy jsou na maximu možného. Ale ta minuta, která mi chybí, mi prostě zatím chybí. Mám alespoň cíl pro příští rok.
Přiznávám, skeptici měli pravdu, zatím na 10za40 nemám. Ale počkejte příští rok.

A konečně jsou za závod i nějaké rozumnější body do poháru.


Čísla

Čas 0:42:02 (10 km)
TF prům. 171
TF max. 190

Můj standardní škleb ve finiši.


Plánovaný čas jsem nedal, ale zato mám krásné pohárové triko. Maximální spokojenost.

4 komentáře:

forest řekl(a)...

Dane, v rychlosti. První fotka při rozcvičení - chodidlo stojné nohy má směřovat dopředu. Cílem je protažení hamstringů stojné nohy...

d řekl(a)...

Díky za upozornění.
Snažím se tu špičku točit co nejvíce dopředu, ale jde to pomalu :(

Ale, teď jsem si to ještě pro jistotu zkusil - při předklonu cítím "tah" v té druhé, zvednuté noze. Stojná noha je vklidu.

Tady jsou barvičkou označeny zvednuté nohy.
http://www.sportsite.cz/prevence/strecink/zadni-strana-stehen-hamstringy.html

3COP řekl(a)...

co na to říci, 10 za 40 je dost náročné a chce to trénink, ale ten Hronov vypadal už velice slibně, vidím, že to to běhání tě fakticky chytlo

Anonymní řekl(a)...

Pres zimu tam loupneme nejakou kvalitu a na jare v Nbce a nebo Semicich to v pohode das.