31. prosince 2014

IMAT 2015 - prosinec/leden

Prosinec nebyl úplně povedený měsíc, alespoň z hlediska tréninku a plnění stanoveného plánu. Byl to náročný měsíc, v tréninku jsem přešel do Základního období2, kde přibyla kvalita a předvánoční čas byl ve znamení "Vánočních večírků", Vilijovek jak se říká na Severní Moravě. Takže prosinec byl šachový měsíc, pořád na tahu :-).
Vilijovky 2014
Vše začalo posledním víkendem v listopadu, vánoční porada Klubu podpantofelních manželů, která proběhla velice střídmě, řeklo by se bez následků. Ale "pracovní povinnosti" v druhém prosincovém týdnu, večírek v heslu "hippie" byl horší. Mám takové podezření, že někdo z návštěvníků vše pojal doslova a do pití přimíchal "trávu". Odcházel jsem na mé poměry velice brzo, celkem OK, ale z cesty si toho moc nepamatuji :-(. Víkendový program se změnil z intenzivního tréninku na "léčbu". Pokus o běh v sobotu odpoledne - 5km v tempu 6:46min/km hovoří za vše. 

Trénink prosinec
Základní období 2 nabízí větší "výběr" tréninkových motivů. Přibyl trénink síly, to jsou kopce a vytrvalostní síly, to jsou "tempové" úseky. Trénink je náročnější, ale pestřejší.
V plavání se nic nemění, dvakrát týdně necelá hodina. Jednou veřejné plavání, jednou "prázdný" oddílový bazén. Objemy postupně rostou. Občas si vezmu i stopky, takže vím, že 50m dávám cca za 1:20. Nic moc. Ale věřím, že to přijde. Pod stromečkem jsem našel knihu "Plavání" od T.Laughlina, tak mám z čeho studovat.
Na kole to jsou smíšené pocity. Trénink síly je zábavný. 7x4min na těžký převod, jako simulace kopců, 2min lehčí převod. Převody postupně více a více snižuji, občas použiji i velkou placku vepředu (ta je po 6ti letech stále jako nová). Ale vůbec se mi nedaří prodlužování tréninku. Vydržím šlapat tak hodinu, možná hodinu a čtvrt a pak už to nějak nejde. Na trénink vytrvalosti budu muset vymyslet "nějakou zábavu".
Běh po hippie výpadku jde dobře. Sice jsem "rezignoval" na trénink síly, kopce, V Klagenu kopce nejsou. Pokud "potkám" kopec (v Nymburce výběh na most, ve Hvězdě cca 200m) tak se snažím ho vyběhnout v lehce vyšším tempu. Trénink vytrvalostní síly, tempové běhy cca 10tepů pod ANP jsou OK. Začal jsem na 13minutách a postupně budu přidávat. Baví mě to.

Českobrodská vánoční desítka
Termínově se trefila do závěru třetího týdne, před regenerační, takže úplně ideálně. Pro mě jde pohodový závod spojený s převánočním setkáním s pár známými běžci a triatlonisty, popřát si na svátky, atd. A samozřejmě v závodě otestovat, jak na tom jsem. Plán jsem měl běžet pod 50min, vlastně takový delší tempový běh. Nakonec se vše povedlo, cílový čas 49:33, otočka na 5. kilometru 25:15. Rychlejší druhá půlka potěší. Loni to bylo sice rychlejší, 48:18, ale to jsem neměl letní pauzu jako letos.

Doplňuji souhrnou prosincovou tabulku.
PlavániKoloBěh
1.12.-7.12.2,275,7729,05
8.12.-14.12.2,679,6716,17
15.12.-21.12.2,796,7239,50
22.12.-28.12.0,923,9315,06

Posilování
Nic moc. Tolik stručně.
Jak se zvýšila náročnost tréninku, časová i silová, tak na posilování není tolik prostoru. Takže v prosinci jsem posilování spíše "flákal". Jasný úkol do dalších měsíců je vymyslet časový prostor pro posilování.

Hmotnost
Na konci června jsem psal "Moje míry 176cm/82-86kg...". Čekal jsem, že s narůstajícím objemem tréninku půjde objem špeků dolů. Plán byl do konce roku dostat váhu pod 80kg. Povedlo se i nepovedlo. Občas se pod 80kg dostanu, ale spíše jsem stále nad touto vahou. Dnes ráno 80,5kg. Stejně jako posilování, je potřeba se zamyslet a najít "rezervy".

Excelovskou verzi tréninkového denníku pravidelně aktualizuji zde, Jen jeden list s aktuálním rokem 2014.
Online verze ročního plánu s uvedením plánovaných závodů a doporučených týdenních časových objemů tréninku je zde.

Tolik poslední letošní "trénikové hlášení".  Všem pravidelným i náhodným čtenářům přeji vše nej do roku 2015, mnoho úspěchů osobních a sportovních, zdraví, štěstí, pohodu,...


2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Ty to teda chladíš, hlavně teda na běhu bych čekal, že v prosinci, kdy je 10 dní času na trénink, tak že budeš atakovat 200k. Kdy jindy chceš naběhat objem, než v zimě, na jaře bude třeba věnovat každou volnou chvíli švihům. Tak přidej přidej.... IM

d řekl(a)...

Polepším se :-)