20. dubna 2015

Běh městem Jarmily Kratochvílové 2015

Další test zimní běžecké přípravy jsem si naplánoval do Golčova Jeníkova. Příjemně zvlněná trasa na okraji Vysočiny. Letos počtvrté, takže na trase nečekám žádné překvapení. Jediným otazníkem je, jako obvykle, počasí.
Vyrážím s menším předstihem. Moje běžecké boty už mají 700 a více km, tak je potřeba doplnit botník. V Golčově Jeníkově bývá pravidelně Pavel Baběrád, takže plán je jasný. Když NB, tak od Pavla. Na webu prohlížím nabídku, pročítám recenze a rozhoduji se pro model NB M980, barva nerozhoduje. Ev. otočím číselné označení na model M890. Na místě je zkusím na noze, jestli sedí,... A třeba bude ještě nějaká závodní sleva. Ale přichází zklamání. NBčka na stánku nemá, Český běžecký pohár má jiného sponzora. Nic se neděje, zatím mám v čem běhat.

Registrace je díky brzkému příjezdu bezproblémová a rychlá. Odhaduji počasí a vzhledem k větru volím variantu dlouhé elasťáky a nahoře Moura a Tchibo mikina. Volba byla akorát. A hurá na start.

V plánu mám zkusit atakovat loňský čas 1:12:56, to je tempo 4:53min/km. Cítím se dobře, tak proč ne. Po startu asi jako jediný běžím v první zatáčce po cestě, bez zkratky po chodníku. První kilometr v tempu 4:31. Po startu to běží vždy rychleji. Kličkovaná mezi rodinnými domky, podbíháme obchvat a je tady druhý kilometr za 5:18. Když to vidím, tak si duchu říkám "Teda ty kilometry máte pěkně blbě změřené, tak pomalu rozhodně neběžím!" A je tady Kobylí Hlava s tradičně intenzivně fandícími diváky. Na výběhu z obce je meta 5km, čas 25:30, to je tempo před 5 min/km, "Beru zpět, kilometrovníky jsou OK, moje tempo je KO. Tak to dneska plánovaný čas pod 1:13 nebude, ale když konečně zabereš, tak aspoň po 1:15 by to mohlo jít." Ale nějak mi to nejde. Před sebou vidím pár běžců, zkusím je doběhnout. Nejde. Tepy se drží nízko, okolo 150, to je málo. Ne a ne je zvednou. Ale aspoň mi neutíkají. Další vesnice, odbočka do lesa s táhlým stoupáním. Někde za lesem by měla být meta 10km, sleduji mezičas a hledám kilometrovník. Konečně je tady, 50:38. To dává určitou naději na čas pod 1:15. Trasa je zde zvlněná, dolů, nahoru,... A trochu profukuje, mikina plní svou funkci. V seběhu se snažím přidat, do kopečků moc nezpomalit. tepy se vytrvale drží pod 150, nejsem schopen více zabrat. 13. kilometr za 4:56, celkově 1:05:28. Pokud budu jen zrychlovat, tak by to mohlo vyjít. Podbíháme obchvat a jsme v Jeníkově. Kličkovaná mezi domky, snažím se snažím, ale podle tepu se žádné zrychlování nekoná, ty jsou stále těsně pod 150. A je tady poslední kilometrovník, 14. kilometr za 4:45, celkově 1:10:13. Tak to vypadá nadějně. Tepy konečně překonaly 150, snažím se zvednou na špičky a zabrat. Poslední zatáčku nemám sílu jít poctivě po cestě, ale jako všichni ji beru po chodníku. Náměstí, finiš do mírného stoupání, není z nejrychlejších. Nakonec je z toho celkově 1:14:25.

Umím lepší finiš :-)

Závod potvrdil výsledek z Peček. Není to špatné, ale je to malinko pomalejší než loni. Pokud budu hledat výmluvy, tak letos foukal vítr a i ti nejrychlejší byli pomalejší. V pátek jsem šel tréninkově 3x2km v tempu těsně pod 4:30min/km, v sobotu 50km projížďka na kole. To se asi taky podepsalo. V celkovém plánu na IMAT 2015 beru tento závod jako hodně kvalitní trénink, VS1 dle Friela, tak splnil svůj účel.

Čísla
Čas : 1:14:25 (25:31+25:08+23:46)(ofic. 1:14:28)
Tempo : 4:58 min/km
TF : 150/166

Tentokrát hrudní pás fungoval.


Žádné komentáře: