31. března 2015

IMAT 2015 - březen/duben

Březen, za kamna vlezem. Duben, ještě tam budem. Sice jsem už v březnu vytáhl kolo ven, ale přelom března a dubna vypadá, že se zase přesunu s kolem k televizi. Počasí není na venkovní ježdění úplně ideální. Do startu IMAT zbývá méně než 100 dní, přesně 89 dní, to není noc. 
Trénink březen
Březen byl takový "nijaký". Nedařilo se mi plnit doporučené tréninkové objemy. Zřejmě jsem narazil na strop cca 10ti hodin týdně. Bude potřeba najít nějaké skryté časové rezervy.
Na konci března jsem měl přejít v tréninku se základních období do stupňovací fáze. Po konzultaci s chytrou knihou jsem se rozhodl, že zůstanu s tréninkem v základním období, jen se budu snažit přidat na objemu a intenzitě. Friel v přípravě na IM doporučuje nahradit Stupňovací období opakováním Základního období 3.

plavání se opět něco změnilo. Špatný pocit z techniky ustoupil. Rovněž jsem změnil skladbu tréninku. Už to není takové nezávazné "koupání", podle nálady zařazuji různě dlouhé úseku, 200-500m. Trénink končím "rovinkami", 4-6x50m s rychlém tempu, ale snažím se rovněž si hlídat techniku. Rovněž se snažím do záběru dávat více síly, rukama ve vodě opravdu zabrat. Operované rameno se sice trochu ozývá, ale není to nic, co by mě limitovalo. Uvidíme, kam se posunu.
Aby mě plavání ještě více bavilo, tak jsem si pořídil novou hračku, Garmin Swim. Teď mám přehled o každém odplavaném bazénu. Po třech týdnech používání spokojenost. Časem možná sepíšu vlastní recenzi.

Na kole jsem vyrazil ven, hurá!!! Domácí šlapání a sledování NFL je sice zábava, ale venkovní ježdění nic nenahradí. Objel jsem své cyklotrasy a byl jsem trochu/hodně zklamaný, proti loňsku jsem nezrychlil!!!
Březnovou návštěvu autoservisu jsem využil k cyklotréniku a místo čekání na servisní prohlídku a STK jsem sedl na kolo a dal první sólovou stovku, už jsem se pochlubil. Další plánované stovky překazilo počasí. Dneska jsem musel sednou na kolo doma a trochu jsem si spravil náladu. Minule jsem psal o problému s tempovými úseky na hrazně, tak jsem si je dneska dal 3x20minut s TF140 a více (dle Friela VS1) a šlo to. Dokonce bych se nebál napsat, že bez problému. Pokud počasí "dovolí" tak příště zkusím 2x30minut.

Běžecký trénink jsem si otestoval Pečeckou desítkou, test dopadl dobře. Čas 47:10, pocitově bez problémů. Sice jsem byl pomalejší než při loňském testu v Českém Brodě, ale nijak výrazně.
"Objevil jsem ale Ameriku". Jak jsem postupně prodlužoval dlouhé běhy, tak rychlost se moc neměnila, žádné velké zrychlování jsem nepozoroval. Od ledna zařazuji do tréninku krátké úseky (2-5km) blížící se ANP (dle Friela VS1 a VS2 tréninky) a v březnu jsem si všiml zrychlení tempa delších běhů. Pocitově běřím stejně, ale mezičasy ukazují rychlejší tempo. Tyto rychlé tréninky s vysokým úsilím je to, co mě posunuje. Už přemýšlím, jak tento "objev" využít i v cyklotréninku.
Pozn. - zkušenější, nesmějte se mi :-) Toto zjištění, na které jsem přišel sám, si určitě zapamatuji.

Doplňuji souhrnou březnovou tabulku.
PlavániKoloBěh
2.3.-8.3.5,3117,8044,76
9.3.-15.3.3,5124,7432,20
16.3.-22.3.1,2103,5911,83
23.3.-29.3.3,15121,6738,73

Trénink duben
Duben vidím ve znamení kola, dlouhých výjezdů. Čím víc, tím líp. Čím dál, tím líp. Pokud počasí dovolí, tak jsem připraven "obětovat" dovolenou v práci na dlouhé kola.
Trénink zpestří tři běžecké závody (Běh městem Jarmily Kratochvílové, Běh Hrádkem a Nymburský 1/2M ). 
Stupňování tréninku 3týdny+1týden flákací, jak se mi dařilo do února, asi částečně opustím. Regenerační/flákací týdny nahradí třeba 3-5 dní volnějšího tréninku, nebo práce.

Posilování
Už ani nekopíruji :-(

Hmotnost
Váha si dělá co chce, lítá v rozsahu 77-79kg. Doufám, že dlouhé "cyklovýlety" (jinak se mé tempo na kole nedá nazvat) ji posunou níže.

Internetové zdroje
Internet je plný informací, různě kvalitních a nekvalitních. Určitě máte své oblíbené stránky. Jako informaci přihodím své dva "úlovky".
Joe Friel's Blog - nic překvapivého, čtu jeho knihu, tak se taky kouknu na jeho blog. Jsou tam mraky článků na nejrůznější témata. Něco "doplňuje" informace z TriBible, něco jsou pro mě novinky.
Trisutto.com - stránky Bretta Suttona. Často se tam objeví informace použitelné i pro hobíka jako jsem já.
Pokud máte své tipy na zajímavé stránky, podělte se.

Stejně tak mě nešetřete, pokud zde napíšu nějakou blbost. Jsem vděčný za každou radu. Rozhodně můj trénink není ideální. Tento seriál o přípravě na IMAT má dva cíle. Udržet mě v přípravě, abych  nepolevil a neudělal si před čtenáři ostudu a inspirovat další zájemce i triatlon. Varujte budoucí čtenáře, pokud píšu blbosti a nesmysly.

Excelovskou verzi tréninkového denníku pravidelně aktualizuji zde, Jen jeden list s rokem 2014 a aktuální rok 2015.
Online verze ročního plánu s uvedením plánovaných závodů a doporučených týdenních časových objemů tréninku je zde.

3 komentáře:

Unknown řekl(a)...

...ahoj ,držím Ti palce v príprave a odhodlaní úspešne dokončiť Ironmana.
ˇMám prečítané všetky Tvoje články ,ktoré sú inšpirujúce práve v odhodlaní a vôbec aspoň v nejakom systéme prípravy.
Mojim cielom je môj prvý Ironman v Piešťanoch (1.8.) .Pripravujem sa tiež podľa tej istej knihy ,ale niektoré myslím ceľkom dôležité veci som znej zmenil ,najmä vzhľadom na vek (50) ,rodinu prácu a podnebie v našich končinách .Mám za sebou viac ako 30 ročnú bežeckú minulosť , ale posledné dva roky ,ako hovorí moja manželka ,som sa zamiloval do triatlonu . zatial ahoj a ešte raz držím palce

Anonymní řekl(a)...

Nechci říkat, že jsem to říkal, ale stupňovací období sis zařadil brzy ;-)
Witold

d řekl(a)...

Ivo -
držím palce v Piešťanech. O podnebí v našich končinách nechci nic slyšet. Včera místo delšího kola jen trenažer, dneska místo běhu 3x2km zase trenažér.

Witold -
:-)
Já ty stupňovací obd. de fakto úplně vypustím. Možná zařadím nějaké doporučené tréninky, ale hlavně budu makat na vytrvalosti.